btbilgi

Akıllı telefonlar günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Her gün yüzlerce kez telefonlarımıza bakıyor ve iletişim için onlardan vazgeçemiyoruz. Artık her iş için bir mobil uygulama bulmak mümkün. Bu noktada güvenlik herkes için zorunlu bir konu haline gelmiş durumda. Çünkü mobil cihazlar arttıkça, kişisel verilerimizi korumanın da zorlaştığı bir gerçek. İnternet bağlantılarını anonimleştirme amaçlı Sanal Özel Ağ (Virtual Private Network – VPN) çözümleri geliştiren ExpressVPN, mobil dünyada güvenlik hakkında bir takım bilgiler vermekte.

We are Social ve Hootsuite’in ortaklaşa hazırladığı ‘Digital 2019’ raporunda aktarılan verilere göre, dünya çapındaki mobil telefon kullanıcı sayısı 5.112 milyar ve internet kullanıcısı ise 4.388 milyar adet. Aktif sosyal medya kullanıcıları 3.484 milyara gelmiş, mobil cihazlardan sosyal medya kullananların sayısı ise 3.256 milyar civarında. Türkiye’de ise internet kullanıcı sayısı 59,36 milyon olarak saptanmış. Nüfusun büyük kısmı (52 milyon) aktif sosyal medya kullanıcısı, akıllı telefondan sosyal medya platformlarına erişenler ise 44 milyon.

Akıllı telefonlarda kullanılan mobil uygulamaların çoğunluğunun, mobil cihaz ve kullanıcısı hakkında bilgi topladığı hatırlatılmakta. Symantec tarafından en çok kullanılan Google Play ve App Store uygulamaları üzerinde bir araştırma yapılmış. Araştırmaya göre Android uygulamalarının yüzde 44’ü üzerinden e-posta adresi, yüzde 30’u üzerinden kullanıcı adı, yüzde 9’u üzerinden telefon numarası ve yüzde 5’i üzerinden lokasyon bilgileri paylaşılıyor. Aynı araştırmaya göre iOS uygulamalarının yüzde 48’i e-posta adresinizi, yüzde 33’ü kullanıcı adınızı, yüzde 12’si telefon numaranızı ve yüzde 4’ü lokasyon bilgilerinizi aktarıyor.

Uygulama mağazalarında en çok indirilen 100 uygulama arasında lokasyon takibi, kamera erişimi, ses kaydı, telefon görüşmeleri kaydı ve SMS mesajlarını okuma gibi kişisel bilgilere karşı riskli izinler isteyen uygulama dağılımı ise şu şekilde verilmiş:

  • Konum Takibi: Android yüzde 45 / iOS yüzde 25
  • Kamera Erişimi: Android yüzde 46 / iOS yüzde 25
  • Ses Kaydı: Android yüzde 25 / iOS yüzde 9
  • Telefon Görüşmeleri Kaydı: Android yüzde 10 / iOS için bilgi verilmemiş
  • SMS Mesajlarını Okuma: Android yüzde 15 / iOS için bilgi verilmemiş

Akıllı telefonlarda kullanılan uygulamaları indirirken, kullanıcıdan erişim istediği bilgileri kontrol etmenin çok önemli olduğuna dikakt çekiliyor. Veri güvenliği açısından, uygulamanın kullanıcının internet aktivitelerinizi kaydetmemesi de bir diğer önemli nokta. ExpressVPN mobil cihazlarda son yıllarda çok popüler hale gelen VPN uygulamaları için de aynı şeylere dikkat edilmesini tavsiye etmekte. Özellikle de ücretsiz oldukları için kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilen sanal ağ uygulamalarının güvenliğinin, BT sektöründe mütemadiyen sorgulanmakta olduğu aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.