btbilgi

Dünyanın en büyük video streaming platformu Netflix, yeni müşteriler kazanmak ve eskileri memnun etmek için devamlı yeni bir şeyler uğraşıyor. Dizi ve filmlere her yıl milyarlarca Dolar harcayan firmanın en son ilginçliği interaktif bir dizi oldu. ‘Bandersnatch’ isimli izleyici etkileşimli mini dizi büyük ilgi de gördü. Şimdi bu konuda çalışan bir platform daha olduğu bilgisi geldi, o da dev online video servisi YouTube.

Netflix için etkileşimli şovlar yeni değil. Daha önce aralarında ‘Minecraft: Story Mode’ dahil olmak üzere, çocuklara yönelik birkaç denemesi olmuştu. Fakat Bandersnatch bu alandaki ilk büyük bütçeli yapımıydı. Popüler bilimkurgu dizisi ‘Black Mirror’ın bir yan hikayesi olarak lanse edilen Bandersnatch formatı o kadar beğenildi ki, firma şimdi yeni bir şey daha deniyor. Bu hafta platformda yayına sokulacak ‘You vs. Wild’, reality şov sunucusu Bear Grylls’ün başrolünü oynadığı ilginç bir yapım. Burada izleyiciler Bear Grylls’i bir vahşi doğa ortamında izleyecek ve yapacaklarına kumandaları ile koltuklarından karar verecekler.

YouTube ise bu trendi çok geç olmadan yakalamaya çalışıyor gibi gözükmekte. Firma ‘sabit senaryosuz yayınlar’ (unscripted programming) başlıklı bölümünün müdürü olan Ben Relles’în liderliğinde yeni bir etkileşimli dizi departmanı oluşturmakta. 8 senedir YouTube’da çalışmakta olan Relles, bu iş için ideal yönetici olarak görülüyor.

YouTube’un orijinal yayınlar müdürü Susanne Daniels, Bloomberg’e yaptığı açıklamada şunu söylemiş: “Artık çok katmanlı ve etkileşimli hikayeler oluşturup anlatmak için yenilikçi araçlara ve fırsatlara sahibiz. Ben Relles bu türden içerikleri platformda nasıl geliştirebileceğimize dair sezgisel deneyime sahip bir kişi. Bu özelliği, heyecan verici yeni bölümümüzü oluşturmak için onu mükemmel bir seçenek haline getirmekte.”

YouTube daha önce interaktif reklamları da platformda denemişti. Netflix, Amazon ve Apple’ın gittiği yöndeki büyük bütçeli platforma özel dizilerden vazgeçen firma, orijinal içerik hedeflerini yeniden gözden geçiriyor gibi görünüyor. Platformun bundan böyle orijinal içeriklerde özel canlı yayınlar ve düşük bütçeli reality şovlara ağırlık vereceği tahmin edilmekte. Firmanın birkaç hafta içinde bir duyuru etkinliğinde, yeni orijinal yayınları konusunda herkesi bilgilendirmeye hazırlandığı da Bloomberg tarafından aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.