btbilgi

Dünya üzerinde birçok firma, insanlığı çevreye daha az zarar vererek nasıl devam ettirebileceğimize dair fikirler geliştiriyor. Bu fikirlerin arasında en önemli olanlarından bazıları, doğayı tahrip eden plastik ürünlerin ortadan kaldırılmasına yönelik. Yenilikçi tasarım ve mühendislik şirketleri tek kullanımlık plastik nesneler yerine, sürdürülebiir kaynaklardan üretilecek alternatifler arama peşinde. İşte İzlanda’nın başkenti olan Reykjavík merkezli tasarım stüdyosu At10, bu amaca yönelik Bioplastic Skin isimli paketleme çözümünü geliştirmiş durumda.

At10 tasarımcıları “Her gün devasa miktarlarda plastik paket çöpe atılıyor. Bunlar ya çöp dağlarında birikiyor veya okyanuslara karışıyor” diyerek endişelerini aktarmaktalar. Geliştirdikleri Bioplastic Skin çözümü, normalde et üretiminde kullanılmayan ve atılan bir hayvan parçasını sürece geri dahil etmek üzerine kurulmuş. Bu da hayvan derileri. Özel tür hayvanların derileri dışında, hayvansal üretimde deri parçalarının kullanılmadığına ve atıldığına dikkat çeken tasarımcılar, bu parçaları geri dönüştürmenin ve paketleme materyali olarak kullanmanın yolunu bulmuşlar.

Bioplastic Skin: Hayvan derisinden doğada çözünebilir paketeBu çözümde hayvan derileri kaynatılıyor ve çözülmeleri sağlanıyor. Kaynatma boyunca elde edilen kolajen ve jelatin maddeleri toplanıyor. Bunlar bir takım işlemlerden geçirilip, şekil verilebilir jel benzeri materyallere dönüştürülmekte. Şekil verme sürecinin sonunda da sertleştirme işlemi uygulanıyor. Ortaya plastiğe görüntü ve doku olarak çok benzeyen Bioplastic Skin ürünü çıkartılıyor. Bu ürün geleneksel plastik paketleme çözümlerine sürdürülebiir ve doğada çözünebilir bir alternatif sunmakta. Buna benzer çözümleri daha önce de görmüştük, fakat Bioplastic Skin özellikle piyasaya sürülen et ürünlerinin paketlemesinde kullanılmak üzere tasarlanmış.

At10 bu konuda oldukça idealist bir yaklaşım benimsemiş: “Et yemek büyük bir sorumluluk anlamına gelmekte. Dükkanlarda bize mükemmel şekillerde, plastiğe sarılmış biçimde sunulan et ürünlerinin kaynağı konusunda oldukça umarsız olduğumuzu söyleyebiliriz. Hayvan derileri et endüstrisinde çoğu zaman atık muamelesi görmekte. Eğer et tüketmeyi bilinçli şekilde tercih ediyorsak, bu iş için kullanılan hayvanların tamamını tüketmeyi ve çevremizi mümkün olduğu kadar minimum şekilde kirletmeyi hedeflemeliyiz.”

Tasarım stüdyosu Bioplastic Skin ürünü sayesinde sadece doğaya zararlı plastiklerin yerine bir alternatif koymayı değil, et ürünlerinin müşterisi olan tüketicilerin farklı bir bakış açısı kazanmalarını da hedeflemekte. Bu sayede et tüketimi ve hayvancılık faaliyetlerine dair yeni bir tartışma ortamına da sebep olmayı umut etmekteler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.