btbilgi

Avrupa çapında dev güneş enerjisi projelerinin inşası devam ederken, etkileyici bir haber de Hollanda’dan geldi. Hollanda kökenli güneş enerjisi firması GroenLeven, tamamlandığında dünyanın en büyüklerinden biri ve Avrupa’nın en büyüğü olacak bir yüzen güneş santrali kurmakta olduğunu açıkladı. Bu yenilenebilir enerji projesi eski bir kum çıkarma alanında kuruluyor ve toplamda 48 megawatt (MW) kapasiteye sahip olacak.

Yeni yüzer güneş santrali, ülkenin kuzeydoğusundaki Sellingerbeetse bölgesindeki Zuidplas’ta inşa edilmekte. Burası Avrupa’nın önde gelen kum ve çakıl çıkarma şirketlerinden biri olan Kremer Zand en Grind’in eski bir tesisi. Artık kullanılmayan insan eliyle yapılmış bu gölde kurulacak 48 MW’lık yeni tesis, benzerleri arasında en büyüklerden biri olma yolunda ilerliyor. Bu santralden üretilecek elektrik, yerel operasyonları için Kremer Zand en Grind firmasının tesislerine aktarılacak.

Avrupa’nın en büyük yüzen güneş santrali projesi Hollanda’daGroenLeven yeni projenin yaklaşık 13 bin eve enerji sağlamak için yeterli miktarda elektrik üreteceğini öngörüyor. Firmanın ana felsefesi, kurulacak tüm güneş santrali projelerinin çift işlev taşıyor olması gerekliliği. Bu yüzden firma özellikle çatılara, park yerlerine, çöp alanlarına ve endüstriyel alanlara güneş enerjisi santrali kurulumlarına ağırlık veriyor. Bu işi bitmiş eski kum çıkartma bölgesi ve civarındaki su kanalları, yeni santral kurulumunda bir altyapı planlama öğesi olarak yeniden devreye sokulabilecek.

Kremer Zand en Grind firması ise bu yeni projeyi, şirketin elektrik kullanımını daha iyi hale getirmek için değerlendirecek. Firma Noordplas’ta bulunan bir kum çıkarma tesisini ve şu anda Emmen’de bulunan bir kurutma tesisini, Groningen-Zuid’deki bir sanayi parkına yerleştirecek. Bu tesislerin ihtiyacı olan enerji de yeni yüzen güneş santrali tarafından karşılanacak. Yeri değiştirilecek tesisler kaynağa daha yakın olacağı için hem daha verimli olacağı, hem de elektrik tüketimi olarak yeşil bir kaynak kullanıyor olacağı bilgisi veriliyor.

Ayrıca bölgedeki diğer endüstrilerin de yüzen güneş enerji santrali projesinde üretilecek fazla elektrikten yararlanabileceği beklentisi mevcut. Yeni santralin inşasının 2020 yılında tamamlanması ve elektrik üretmeye başlaması planlanmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.