btbilgi

Akıllı telefon üreticilerinin cihazlarında kullanmaya başladıkları en ilginç yenliklerden biri ultrasonik sensörler. Geleneksel parmak izi tarayıcı sensörlerin yerine geçmek için tasarlanmış bu cihazlar, telefonun ekranının altında monte ediliyor. Bu sayede telefonun arka yüzeyini daha sade tutmak mümkün olabiliyor. Ultrasonik parmak tanıma teknolojisini ilk kullananlardan biri Samsung oldu. Galaxy S10 modelinde sensöre yer veren firma, şimdi can sıkıcı bir haberle karşı karşıya.

Imgur’da “Darkshark” takma ismini kullanan bir kişi, Galaxy S10’un parmak izi sensörünü üç boyutlu yazıcı ile basılmış sahte bir parmak izi ile kandırmayı başarmış. Bunu başarmasını kısa bir video ile ispatlayan kullanıcı, işe bir şarap bardağı üzerinde kalan bir parmak izi ile başlamış. Telefonundan parmak izinin fotoğrafını çekmiş ve parmak izini temizlemek için Photoshop kullanmış. Ardından parmak izini 3D yazıcı ile bastırabilmek için 3DS Max programı ile üç boyutlu modelini oluşturmuş.

Darkshark yazıcıdan çıkardığı ince parmak izi şeklini küçük bir plastiğe aktarmış ve Galaxy S10’un ekranının altındaki parmak tanıma sensöründe denemiş. Videoda görüldüğü kadarı ile kullanıcı sahte parmak izi ile telefonun kilidini rahatça açabiliyor. Parmak izi sensörünün gerçek parmak izini taramadığına emin olmak için, videoda bir eldiven taktığı da dikkati çekiyor.

Samsung Galaxy S10 telefon üzerindeki sensör, parmak izini belirlemek için ultrasonik dalgaları kullanmakta. Algılanan parmak izi kaydı, kullanıcısının cihazda kayıtlı iz dosyası ile karşılaştırılıyor. Eğer ikisi birbirini tutarsa, chazın kilidi açılmakta. Bu türden biyometrik kimlik onaylama mekanizmalarını son yıllarda giderek daha fazla mobil cihazda görüyoruz.

Darkshark bu denemesi için parmak izini üç kere yazıcıdan tekrar üretmiş. Bunun sebebinin de sahte izin telefon tarafından algılanabilmesi için belli bir derinliğe sahip olması gerektiği ile açıklıyor. Bir kez bunu doğru yakaladıktan sonra, 3D parmak izinin birden çok denemede telefonun kilidini sorunsuz açtığı saptamış.

Kullanıcı bu güvenlik açığının birçok endişeyi beraberinde getirdiğine işaret etmekte. Mesela kötü niyetli kişilerin gizlice insanların parmak izlerini çalması ve bu şekilde çalıntı telefonları açması gibi suçlar söz konusu. Her ne kadar ilk bakışta bir casus filmi sahnesi gibi görünse de, Darkshark’ın denemesi bunun gerçek hayatta ne kadar basitçe gerçekleştirilebileceğine ciddi bir örnek oluşturmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.