btbilgi

Küresel emniyet güçleri siber suçlulara karşı büyük bir operasyonu tamamladığını duyuruyor. Yasadışı karanlık faaliyetleri için interneti kullanan kişilere yönelik düzenlenen operasyonda, 50 karanlık web hesabı kullanarak ticari faaliyette bulunduğuna inanılan 61 kişinin tutuklandığı bilgisi veriliyor. Uluslararası emniyet birimleri operasyonda yaklaşık 300 kilo uyuşturucu, 50 ateşli silah ve 6,2 milyon Euro ele geçirmiş. Bu tutarın üçte ikisinin sanal para birimi, kalanının ise nakit para olduğu aktarılmakta.

Operasyon Avrupa’nın genel emniyet birimi Europol tarafından gerçekleştirilmiş durumda. Yapılan açıklamaya göre ‘SaboTor’ adı verilen operasyon Avrupa’da başta Almanya, Hollanda, Avusturya ve Portekiz olmak üzere 17 ülkeyi kapsamakta. FBI’ın açıklamasına göre ise operasyona ABD ve Kanada‘da da dahil olmuş.

Siber güvenlik kuruluşu Eset’in operasyonu ele aldığı raporda, hazırlıkların Temmuz 2018’de, 19 ülkenin yanı sıra Eurojust ve Europol’den toplam 60 uzman tarafından başlatıldığı belirtiliyor. Uzmanlar uluslararası yasadışı para, uyuşturucu, siber suç, evrakta sahtecilik, ödeme dolandırıcılığı, insan ticareti, silah ve patlayıcı ticareti faaliyetlerini incelemeye başlamış. Emniyet güçleri de bu soruşturmadan elde edilen bilgiler sayesinde 247 önemli hedef belirlemiş. Yapılan ilk operasyon dışında, gelecek operasyonlar için ilgili ülkelere istihbarat paketleri dağıtılmış. Şu an yüzlerce başka soruşturmanın aynı anda devam etmekte olduğu da ifade ediliyor.

Operasyonu kamuoyuna duyuran Avrupa Polis Teşkilatı Europol, bu duyuruyu internetin gizli alanlarında alışveriş yapmanın doğurduğu riskler hakkında kamuoyunu uyarmak için kullanmakta. Europol Direktörü Catherine De Bolle, “Karanlık web düşündüğünüz kadar görünmez değil. Yasadışı malları çevrimiçi olarak satın aldığınızda veya sattığınızda, kolluk kuvvetlerinden saklanamazsınız ve kendinizi tehlikeye atarsınız” açıklamasını yapmakta.

InfoSecurity Magazine dergisinde yayımlanan bir habere göre, karanlık web operasyonunun yapıldığı gün önemli bir başka haber daha geldi. Karanlık internet dünyasının en büyük açık pazarlarından olan Dream Market, SaboTor operasyonunun gerçekleştirildiği gün bir kapanma duyurusu yapmış. Duyuruda platformun 30 Nisan’da kapanacağı bilgisi verilmekte.

Uzmanlar bu duyurunun büyük operasyonun sonuçları ile aynı günde gelmesinin, şans eseri olmadığına inandıklarını söylüyorlar. Benzer bir durumun 2013’de Silk Road, 2014’de Silk Road 2.0, 2017’de de AlphaBay ve Hansa Market isimli karanlık web satış platformlarının da başına gelmiş olduğu hatırlatılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.