btbilgi

Katlanabilir telefonlar bu senenin en çok ilgi gören trendlerinden biri. Mobil Dünya Kongresi boyunca dev akıllı telefon markaları arka arkaya yenilikçi katlanır telefon modellerini tanıttılar. Kısa süre içinde piyasaya çıkmaya başlayacak bu cihazlar acaba ne kadar ilgi görecek? Araştırma firması Gartner en yeni raporunda buna, mobil dünyaya ve küresel bilgisayar pazarına dair yakın gelecek öngörülerini açıklıyor.

“Forecast: PCs, Ultramobiles and Mobile Phones, Worldwide, 2017-2023, 1Q19 Update” (Tahmin Raporu: PCler, ultramobil cihazlar ve akıllı telefonlar, Küresel Rapor, 2017-2023, 1Q19 Güncellemesi) başlıklı çalışmada epey geniş bir yelpazede bilgiler verilmekte. Gartner raporuna göre katlanır telefon satışları 2023 yılına kadar üst düzey akıllı telefon pazarının yüzde 5’ini temsil edecek. PCler yaşlanmaya başlayacak ama eskiyen masaüstü bilgisayarların hepsi yenilenmeyecek. Ayrıca küresel cihaz pazarının büyümesinde de hafiften tekleme görülecek.

Gartner raporu katlanabilir telefonların satışının 2023’te 30 milyon birime ulaşacağını öngörüyor. Raporda ilk aşamada bir ilgi patlaması olacağı tahmin edilmekte. Fakat uzun dönemli tüketici ilgisinde zayıflama görülebilir. Bu konuda analist Robert Cozza şunları aktarmakta: “Kullanıcıların bir katlanır telefonu aynı normal akıllı telefonlar gibi kullanmasını, günde yüzlerce kez ellerine almasını, dikkatsizce katlamasını ve buna bağlı olarak ekranını çizmesini beklemek gayet normal. Önümüzdeki beş yıl boyunca, çeşitli üretim zorlukları nedeniyle katlanabilir telefonların niş bir ürün olarak kalacağını tahmin ediyoruz. Her ne kadar yüksek fiyatları ilk aşamada satışlarında bir engel olacak olsa da, zamanla düşmesini öngörmekteyiz. Şu anda 2 bin Dolar civarında fiyatlandırılan katlanır telefon cihazları, yeni teknolojileri erkenden satın almayı sevenler için bile ciddi riskler taşımakta.”

Tahminlere bakılırsa cep telefonlarının sevkıyatı, 2018’e göre yüzde 0.5 düşüşle 2019 yılında 1,8 milyar adede ulaşacak. Üst seviye akıllı telefonların satışları düşmeye devam edecek. Fakat 2020 yılında cep telefonu pazarında yüzde 1,2 oranında bir büyüme oluşması beklenmekte.

Geleneksel bilgisayar pazarı 2019’da yüzde 3 azalacak ve toplam 189 milyon adetlik satışa inecek. Genel bilgisayar sevkiyatı 2019’da yüzde 0,6 düşüşle 258 milyon adet olarak gerçekleşecek. Popüler masaüstü işletim sistemi Windows 10, 2021 yılına kadar profesyonel bilgisayar pazarının yüzde 75’ini temsil etmiş olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.