btbilgi

Giderek daha fazla şirket veri toplamak, bunları analiz etmek ve bu bilgilerden iş öngörüleri çıkartmaya çalışmakta. Bu sebeple de veri bilimi uzmanları için talep her geçen sene artmaya devam ediyor. Araştırma firması Indeed Prime tarafından yayınlanan bir rapora göre, veri bilimci iş ilanları ABD’de Aralık 2013’ten bu yana yüzde 256 oranında artmış durumda. Ortalama yıllık maaşlar ise yaklaşık 130 bin Dolar civarında.

Raporda veri bilimcilerin işverenlerin ihtiyaç duyduğu görevleri karşılayabilmeleri için becerilerini güncel tutmaları gerektiğine dikkat çekilmekte. Rapora göre aşağıdaki 5 dijital yetenek, veri bilimci olmak isteyen veya bu alanda kendini güncel kılmak isteyenler için en gerekli olanlar:

Makine Öğrenme

Makine öğrenme yapay zeka teknolojilerinin bir alt alanı. Bu alanda makinelerin kendi kendilerine öngörü üretebilmeleri için veri ve algoritmaları kullanmayı öğrenmeleri sağlanır. Otonom otomobiller veya perakendede müşteri deneyiminin kişiselleştirilmesi gibi konularda makine öğrenme zorunlu hale geliyor. Bu alan temel bilgisayar bilimleri, programlama, olasılık, istatistik, veri modelleme/analiz, algoritmalar, yazılım mühendisliği ve sistem tasarımı gibi kapsamlı bir beceri seti gerektirmekte.

Python

Python çoğu işletim sisteminde çalışan, genel amaçlı, nesne odaklı bir programlama dili. Son zamanların en popüler programlama dillerinden olan Python’un, makine öğrenme için gerekli bir dizi kütüphanesi olan güçlü bir veri ve görselleştirme aracı olduğu belirtiliyor. Python ayrıca veri bilimci arayan iş ilanlarında en sık görülebilecek istenen özelliklerden biri.

R

R, büyük veri setlerinin analizini basitleştiren açık kaynaklı bir istatistiksel yazılım paketi. Özellikleri arasında doğrusal ve doğrusal olmayan modelleme, kümeleme ve zaman-dizisi analizi bulunmakta. R da aynı Python gibi veri bilimi iş ilanlarında listelenen yaygın becerilerden. Bu yazılım veri bilimcilerin gerçek zamanlı veriler üzerinde istatistiksel ve öngörü sağlayan analizler yapmalarına, ayrıca bunları göresel raporlara çevirmeye olanak sağlayabilmekte.

SQL

SQL sistemlere veri yüklemeyi ve almayı mümkün kılan bir programlama dili. Biliminsanları SQL sayesinde ilişkisel bir veri tabanında bulunan büyük miktardaki bilgilere erişip bunları işleyebiliyorlar. SQL komutları verileri yakalayıp bölebilir, doğruluğu artırmak için veritabanı tablolarını ve dizinlerini düzenleyebilir. Raporda SQL’in veri bilimci yetenekleri arasında en önemlilerinden biri olduğundan bahsediliyor.

Hadoop

Hadoop bir dizi bilgisayar kümesinde büyük miktarda veri depolamaya ve işlemeye yarayan bir yazılım çerçevesi. Rapora göre Hadoop esnek, ölçeklenebilir ve şirketlerin karar verme süreçlerini iyileştirecek öngörüsel sonuçlara ulaşmada yardımcı oluyor. Sınırlı Hadoop deneyimi ile de veri bilimci işlerine başvurulabilir fakat bunu iyi öğrenmek kariyerde yükselme anlamına geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.