btbilgi

Apple firması iPhone üzerinde çoklu video görüşme sağlayan Group FaceTime’ın güvenlik sorunlarıyla boğuşadursun, sahneye çıkan Skype şov yapıyor. Skype’ın bir süredir test edilmekte olan en yeni özelliği, sesli veya görüntülü aramaya aynı anda 50 kişinin katılabilmesi. Önceden bu özellik sadece 25 kişiyi destekliyordu, şimdi ise iki katına çıkartılmış durumda.

Benzer mesajlaşma uygulamaları da çok kişili sesli/görüntülü sohbet özelliklerini güçlendirmeye çalışıyorlar Listede büyük rakipler olan WhatsApp, Google Hangouts ve Instagram var. Ama Skype hem bireysel hem de kurumsal pazara hitap etmeye çalıştığı için, çok kişili video görüşme özelliğini güçlendirmesi onu farklı bir klasmana sokmaya yarıyor. Mesela profesyonel bir çözüm sunan Zoom platformu 100, hatta 1.000 kişiye kadar görüşme yapılabilmesini sağlamakta.

FaceTime uygulaması iOS 12.1 güncellemesi sonrasında şimdilik sadece 32 kişiyi destekleyebiliyor. Facebook Messenger ise aynı anda 50 kişiyi destekliyor fakat 6 kişiden fazla kullanıcı eklendiği anda toplu video görüşme özelliği kapanıyor. Görüşmeyi başlatan kişi herkesi ekranda canlı video olarak  görmektense, sadece kendini görebiliyor. Skype özelliğinde ise katılımcılar ekranın üst kısmındaki balonlarda gösteriliyor. Kullanıcı çok ekranlı bir ana pencerede kimleri isterse ekrana getirebilmekte.

Skype 50 kişilik video konferansları devreye sokuyorSkype’ın toplu video görüşmesi oldukça pratik şekilde kullanılmakta. 25 katılımcıdan az olan gruplarda, tüm grup bir seferde aranabiliyor. Daha büyük aramalar için ise, tüm grup arandığında herkeste birden arama zili çalmıyor ama davet edilen kullanıcılara anlık bildirim gönderiliyor. Davet edilenler rahatsız edici bir zil sesi yerine bir mesaj alıyor ve arzu ederlerse linke tıklayıp toplu görüşmeye katılabiliyorlar.

Uygulamanın 50 kişilik toplu görüşme özelliği Mart ayından beri denenmekteydi ve şimdi tüm platformlarda herkese açılmış durumda. Bu özelliği kullanmak için en son Skype sürümünü indirmeniz gerektiği de hatırlatılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.