btbilgi

Seviye 4 otonom araç testlerine Alman otomotiv devi Volkswagen, yakın geleceğin en büyük yükselen trendlerinden olan otonom sürüş konusuna kayıtsız kalamadı. Bu alanda yaptığı çalışmalarını göstermek için, Hamburg’da şehir trafiğinde ve gerçek sürüş koşullarında testlere başlandığı haberi veriliyor. Bu testlerde Seviye 4 otonom sürüş için özel olarak tasarlanan beş adet e-Golf’ten oluşan bir filo kullanılıyor.

Volkswagen Group Araştırma Bölümü tarafından tasarlanan elektrikli e-Golf araçların her birinde 11 lazer tarayıcı (LIDAR), 7 radar ve 14 kamera bulunmakta. Birkaç saat süren test sürüşleri sırasında dakikada 5 gigabayta kadar veri iletebilecek e-Golf’ün bagajında, 15 dizüstü bilgisayara eşdeğer bir bilgi işlem gücü konuşlandırılmış. En son sensör teknolojisi ile birleşen yüksek kapasiteli bilgi işlem altyapısı trafikteki öğelerin gerçek zamanlı analizini sağlamakta. Araçlar karşılaştığı yayalar, bisikletliler, diğer araçlar, kavşaklar, geçiş hakkı, park etmiş otomobiller ve hareket halindeki trafikte şerit değişiklikleri hakkındaki verileri milisaniyeler içinde işleyebiliyor.

Volkswagen “otonom araç pazarında ben de varım” diyorSensör ve kameralardan toplanan veriler çok çeşitli ve karmaşık. Fakat araçlarda kullanılan yapay zekanın tüm ilgili nesneleri kaydetmesi ve herhangi bir yanlış alarmı tetiklemeden bunlara yanıt vermesi gerekiyor. Bunun için de Derin Öğrenme (Deep Learning) ile, insan beyni ve sinir sisteminden esinlenilen Neural Networks ve Sinir Ağları ve Örüntü Tanıma (Pattern Recognition) gibi farklı yapay zeka teknikleri beraber ce kullanılmakta.

Hamburg’daki trafikte yapılan testler sırasında, güvenlik sebebiyle özel olarak eğitilmiş test sürücüleri de direksiyonun başında olacak. Sürücüler hem sürüş fonksiyonlarını devamlı izleyecekler, hem de acil durumlarda aracın gidişine müdahale edebilecekler. Volkswagen teknik konular dışında, tüm veri koruma kurallarının ve düzenlemelerinin de dikkate alınacağını aktarmakta.

Firmaya trafik testleri de yeterli gelmiyor. Otonom ve ağ bağlantılı sürüş destekleri konularında çalışmalarda daha fazla senaryo denenmesi gerekli. Firma bu amaçla Hamburg/Hansa’da 9 kilometrelik bir dijital test parkurunun inşasına başlamış. 2020’de tamamlanması planlanan test alanında trafik ışıkları, altyapıdan araca (I2V) ve araçtan altyapıya (V2I) iletişimi sağlayacak bileşenler kurulmakta.

Volkswagen otonom ve bağlantılı araç projeleri ile müşterilere bundan birkaç yıl sonra kara yollarında otonom sürüş için somut ürünler sunulabilmek istiyor. Ayrıca trafik akışlarında ve yol güvenliğinde kalıcı iyileştirmelere de katkıda bulunmak mümkün olabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.