btbilgi

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) sadece astronotlara değil, CIMON adında bir robot yardımcıya da ev sahipliği yapmakta. Daha önce bu ilginç cihazla ilgili bilgi vermiştik, şimdi CIMON’a bir çift oyun arkadaşı çıktı. NASA’nın Kaliforniya’daki Ames Araştırma Merkezi’nde geliştirilmiş Astrobee adındaki uçan kompakt robottan iki tanesi, Nisan ayının sonunda uzay istasyonuna doğru yola çıkacak.

Birkaç yıl süren geliştirme aşamalarından sonra gerçeğe dönüşen robot, istasyonda rutin işlerin yapılmasına yardımcı olacak. Ayrıca astronotlar tarafından yerçekimsiz ortamda düzenlenen deneylere de gözlemci olarak katılacak. Astrobee bunu üzerinde bulunan bir dizi kamera ve sensör sayesinde yapacak. Robot çeşitli navigasyon, ekip izleme, örnekleme aktiviteleri ve lojistik yönetimi için kullanılabilmekte. Üzerinde bir dokunmatik ekran, bir hoparlör, bir mikrofon ve çeşitli aletleri kullanabilmesini sağlayan bir de mekanik kolu var.

Astrobee uzay istasyonunun çekimsiz ortamında hareket etmek için pervane bazlı bir itişi sistemine başvuruyor. Gerekli enerjiyi ise şarj edilebilen dahili bataryalarından almakta. Gücü bitmek üzereyse, robot şarj olmak için kendi kendine en yakındaki şarj istasyonuna da gidebilmekte. NASA uzay araştırmacılarının uzun süreler boyunca robotlarla nasıl etkileşimde bulundukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu projeyi devreye almış. Bu araştırmanın sonuçlarının, Ay ve Mars’a düzenlenecek insanlı görevler için çeşitli bilgiler sağlaması umut ediliyor.

NASA resmi web sayfasında yaptığı açıklamada şunları aktarıyor: “İstasyonda takip edilmesi gereken on binlerce araç ve parça bulunmakta. Astronotlar zamanlarını tüm bunları tek tek elle kontrol etmek zorunda kalmayacaklar. Astrobee üzerindeki RFID tarayıcısıyla tüm malzemelerin ve nesnelerin yerlerini doğrulamak için düzenli taramalar yapabilir. Bunun dışında ISS’deki hava kalitesi veya ses seviyeleri gibi çevresel koşulları da mütemadiyen izleyebilir. Böylece astronotların daha sağlıklı olmalarına yardıom ederken, bu tür gözlemlerle vakit kaybetmelerini de engelleyebilir.”

Uluslararası Uzay İstasyonu robotik arılarını bekliyor: AstrobeeVerilen bilgiler arasında yerdeki kontrolörlerin Astrobee’nin kamerası ile çevreyi inceleyebilecekleri de var. Robotik arı istasyon boyunca hareket ettikçe yer istasyonundan takip edilecek. Böylece teknisyenler sanki istasyondaymış gibi etrafa bakabilecekler. Gerekli buldukları durumlarda da robotun mikrofonu ve kameraları aracılığıyla astronotlarla direk iletişim kurabilecek veya deneylere yardım edebilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.