btbilgi

Otomasyon çok farklı sektörlerde insanların işlerini kolaylaştırma potansiyeline sahip. Özellikle de fiziksel iş gücünün zorunlu olduğu ve insan çalışanlar tarafınan karşılandığı sektörler bunu yakında deneyimleyecekler. Servis sektörleri arasında en büyük otomasyon dönüşümü geçirecek olanlardan biri lojistik ve diğeri de temizlik hizmetleri. Profesyonel temizlik ve hijyen çözümleri üreten Diversey firması da, bu alanda geleceğin izlerini taşıyan yeni nesil TASKI Intellibot temizlik robotunu tanıttı.

Yeni nesil akıllı temizlik robotu TASKI Intellibot Türkiye’deDiversey bina bakımından, profesyonel çamaşırhane ve endüstriyel mutfak hijyenine kadar pek çok alanda teknoloji geliştirmekte. TASKI Intellibot da bunların en ilginçlerinden olarak dikkat çekiyor. Türkiye’de ilk kez FM Expo Fuarı’nda tanıtılan robot, firmanın oluşturduğu “Temizliğin İnterneti” (IoC) kavramının en gelişmiş ürünlerinden biri şeklinde lanse edilmekte. Projenin önce gelen hedefi de, mevcut iş gücünün başka amaçlar için kullanılabilmesine olanak sağlayarak verimliliği artırmak.

TASKI Intellibot yenilikçi Nesnelerin İnterneti teknolojileri sayesinde, gece dündüz her saatte kendi kendine temizlik yapabilmekte. Robot ses dalgalarını kullanarak çalışacağı alanı otomatik olarak haritalandırabiliyor. Özellikle de geniş ve büyük çaplı alanların zemin temizliği zaman, enerji ve iş gücü optimizasyonu sağlayarak yapılabiliyor. Proje Diversey’in küresel alanda yürüttüğü en büyük Ar-Ge projesi ve havaalanı, AVM, hastane, spor salonu, fabrika ve otellerin zemin temizliği için halen kullanılmakta.

Robot kendi kendine görev yapabilmesini 360 derece görüş veren sensör ve kameralara borçlu. Cihazın suyunu ve gerekli temizlik malzemelerini yüklemek ve hedef göstermek yetiyor. TASKI Intellibot gösterilan alanda otonom çalışıyor. Cihaz 70 santim genişliğindeki koridorlarda çalışabilecek büyüklüğe sahip, temizlik fırçaları ise iki tarafta toplamda 90 santimetreye kadar ulaşabiliyor. 90 litrelik su deposu ve 70 desibellik gürültü seviyesi ile de, hem uzun süre hem de sessiz hizmet sunmakta.

Yeni nesil temizlik robotu sahip olduğu patentli IntelliFlow akıllı dozaj solüsyon sistemi ile, su ve kimyasal ürün kullanımında yüzde 76 oranında tasarruf sağlayabilmekte. IntelliTrak sistemi ile kullanıcıların uzaktan makineye bağlanıp, oluşan problemleri anında görme ve çözmeleri mümkün. Sistem üzerinden cihaza uzaktan yazılım güncellemeleri de yapılabiliyor. Sistem robottan topladığı verileri bir çalışma raporu halinde yöneticilere ve kullanıcılara da aktarabilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.