btbilgi

İnternet dünyasının popüler platformlarından biri olan Youtube’a dakika başına 400 saatlik video eklenmekte. Bu durum bir günde 65,7 yıllık içerik anlamına geliyor. YouTube ve benzeri video izleme uygulamalarında kullanıcının yaş sınırı aktif şekilde sorgulanmadığı için, izleyicilerin ciddi bir kısmı da çocuklardan oluşuyor. Bu türden siteler ayrıca çocuklar için herhangi bir filtre ya da izleme kontrol mekanizması da sunmamakta. Ebeveynler ise bazen kolaya kaçıp, çocuklarının ne izlediğine dikkat bile etmiyorlar. İşte Lella Kids fikri bu noktadan yola çıkmış.

Çocuklara güvenli bir dijital dünya sunmak üzere geliştirilen Lella Kids, çağın yeni eğitim aracı olarak gösterilen video izleme sürecini filtreleyerek yararlı sonuç elde edilmesini sağlıyor. Özellikle son dönemlerde görülen çocuk intiharlarına varan sonuçların yaşandığı internet dünyasında, Lella Kids uygulaması dünya çapında ebeveynlerin korkulu rüyası halinde gelen bu duruma bir çözüm aramakta.

Lella Kids uygulaması sayesinde çocuklar internette video izlerken yeni bilgiler keşfediyor ve yaşlarına uygun kazanımlar elde ediyorlar. Ebeveynler de çocuklarının izlediği içeriklerin güvenli olduğuna emin olabiliyor. Dijital dünyayı güvenli bir ortama dönüştüren uygulama ile çocuklar izledikleri videolarla öğrenme sürecini hızlandırıyor. Ayrıca eğlenceli, renkli ve farklı videolarla yabancı dilleri ve farklı aksanları duyuyor.

Lella Kids uygulaması ile çocuklara güvenli videolarUygulamada yayımlanan videolar psikolog onaylı şekilde hazırlanmakta. Bu sayede çocukların eğitici videolar izlenmesine olanak sağlanmış. Videolar psikoloji ekibi tarafından tek tek izleniyor ve güvenli video havuzuna gönderiliyor. Uzmanlar videoları kazanımlarına göre ayırıyorlar ve yaşa uygun bir şekilde paylaşıyorlar. Ebeveynler çocuklarının ne izlediğini, videolardan neler öğrendiğini de anlık olarak takip edebiliyor ve özel geliştirilmiş algoritma sayesinde çocukların ilgi analizlerini ve videolardan kazanımlarının raporlarına sahip oluyor.

Uygulama henüz piyasaya sürülmüş değil. Fakat Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı üzerinde bir kampanya ile ebeveynlere sunuluyor. Ebeveynler isterlerse uygulamaya aylık, 6 aylık veya yıllık paketler halinde abonelik elde edebilmekte. Eğer isterlerse daha fazla bağışta bulunarak akrabalarının veya sevdiklerinin çocuklarına da uygulamanın aboneliğini hediye edebilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.