btbilgi

Birçok bilgisayar kullanıcısı eskimiş USB cihazlarını atarken, satarken veya başkasına verirken ne yazık ki verilerin silinmesi konusunda yeterince önlem almıyor. İngiltere’deki Hertfordshire Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiş bir çalışma, bu konunun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Araştırmacılar Amerika Birleşik Devletleri’nde 100 adet ve İngiltere’de de 100 adet olmak üzere, herkese açık satış sitelerinden 200 adet ikinci el harici bellek (USB Memory) satın almış. Ardından da kaçının eski sahiplerinin kişisel verilerini içerdiğine bakmışlar.

Bu araştırmayı bir raporunda ele alan bilgi güvenliği kuruluşu Eset, çoğu USB sürücüsünün önceki sahiplerinden kalan veriler içerdiğini aktarıyor. Denemeden geçen cihazlar üç kategoride değerlendirilebilir. Birincisinde bilgilerin neredeyse hiçbir çaba sarf edilmeden elde edilebilmekte olduğuna dikkat çekilmekte. Satın alınan USBlerden 20 tanesinin eski sahipleri, depolama cihazlarını temizlemek için herhangi bir girişimde bulunmamış. Bu cihazların basitçe bilgisayara takılmasının, içeriklerini ortaya çıkarmak için yeterli olduğu rapor edilmiş.

İkinci kategoriye giren cihazlar ise, verilerin silindiği ama geri alınabilmelerinin mümkün olduğu USB bellekler. Araştırmacılar basitçe herkesin indirebileceği veri kurtarma yazılımları kullanmış ve 135 harici belleğin içeriklerini ele geçirebilmişler. Bu da dosyaların belleklerden silinmiş ve cihaz formatlanmış bile olsa, hala eski verilerin güvende olmadığını gösteriyor. Bu kategorideki cihazlar arasından 44 USB sürücünün, cihazın önceki sahibinin kimliğini tespit edebilmek için yeterli bilgi içermekte olduğu aktarılmış.

Son kategoride ise gerekli önlemler alınarak, verilerin geri kurtarılamayacağı türden temizlenmiş cihazlar var. Ne yazık ki bunların sayısı epey az. Rapora göre 200 USB bellek biriminden sadece 34 adedi bir yazılım aracılığıyla güvenli şekilde silinmiş. Bunların da arasında yalnız bir tanesi şifrelenmiş ve içindeki veriler yeni sahiplerin ulaşamayacağı şekilde saklanmış durumdaymış.

Araştırma raporunda harici sürücülerde bulunan verilerin, kullanıcı bilgilerinden finansa bilgilere kadar geniş bir yelpazede bulunduğu da belirtilmekte. Bulunan dosyalar arasında kurumsal ve yasal belgelerden vergi formlarına, ödeme fişlerinden potansiyel olarak daha da endişe verici kişisel verilere kadar farklı örnekler var. Bunlar arasında bir arama emriyle, para ve av tüfeği fotoğraflarının yanı sıra, isim ve iletişim bilgileriyle fotoğrafları bulunan orta yaşlı bir adamın yer aldığı özellikle örnek verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.