btbilgi

Piyasalar her geçen gün daha da karmaşıklaşıyor. Yapay zeka, makine öğrenme algoritmaları ve ileri analitik yöntemler gibi yenilikçi yaklaşımları benimsemek karmaşık kararlar almakta kurumalra büyük fayda sağlayabilmekte. Yapay zekanın bu anlamda başarı ile kullanıldığı alanlardan biri de risk yönetimi. Sonuçları yeni yayımlanan bir araştırma, risk yöneticilerinin yakın gelecekte değil, daha şimdiden bu teknolojilerden yararlanabildiğini göstermekte.

SAS’ın Global Association of Risk Porfessionals (GARP) ile beraber gerçekleştirdiği çalışmaya finansal hizmetler sektöründe bankacılık, yatırım bankacılığı/menkul kıymetler ve varlık yönetimi gibi alanlarda görev alan 2 bin ’den fazla kişi katılmış. Katılımcıların büyük bir kısmı risk yönetimi (yüzde 48), finans (yüzde 14) ve BT (yüzde 9) departmanlarında çalışanlardan oluşmakta. Direktör ve daha üst düzeyde yöneticiler (yüzde 28), ekip lideri/kıdemli müdür/müdür (yüzde 36) ve analist (yüzde 31) gibi farklı kademelerden çalışanların fikirlerine başvurulmuş.

Görüşülen risk yöneticilerinin yüzde 81’i şimdiden yapay zekanın faydalarını günlük iş süreçlerinde görmeye başladıklarını belirtmişler. Ayrıca bu yöneticiler teknolojideki gelişmeleri yakından takip ederek, bu alanda yatırım yapmaya devam edeceklerini de aktarıyorlar. Yapay zekanın en çok kullanıldığı alanlar arasında ilk sırada manuel süreçlerin otomasyonu (yüzde 52) gelmekte. Onu kredi derecelendirmesi (yüzde 45), veri temizleme ve iyileştirme (yüzde 43), risk derecelendirme (yüzde 37), model validasyonu (yüzde 35) ve model kalibrasyonu (yüzde 34) takip ediyor.

Katılımcıların yüzde 43’ü süreç otomasyonunda, yüzde 41’i ise süreç iyileştirmesi alanında yapay zeka teknolojilerini önümüzdeki üç yıl içinde uygulamaya başlayacaklarını ifade etmekte. Yatırım planlarında bu ikisini yüzde 39 ile veri temizleme ve iyileştirme, yüzde 36 ile risk derecelendirme ve yüzde 33 ile model kalibrasyonu takip etmiş. Üç yıl içinde yapay zeka teknolojilerini uygulama ihtimali sorusuna “olası” yanıtını verenler de eklendiğinde, tüm bu oranların yüzde 30 arttığı rapor edilmekte.

Yapay zeka teknolojilerinden beklenen faydalar sorulduğunda, katılımcıların yüzde 55’i heyecan verici yeni kariyer yollarının önemli veya büyük bir fayda olacağı yanıtını vermişler. Yüzde 32’si ise bunun “biraz” faydalı olacağını söyledi. Ankete katılanların neredeyse tamamı önümüzdeki üç yıl içinde yapay zekanın işlerini bir şekilde geliştirmesini bekliyor. Daha fazla üretkenlik (yüzde 96), verilerin daha hızlı analiz edilmesi (yüzde 95), daha hızlı ve daha iyi kararlar için daha fazla veri analizi yapılması (yüzde 95) gibi beklentiler bulunuyor. Potansiyel faydaların, şirketlerin risk yönetimi bölümlerinde büyük merak ve heyecan yarattığı kesin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.