btbilgi

Uzay araştırmaları insanlıkiçin çok gerekli, fakat uzaya giden araştırmacıların dertleri büyük. Astronotlara bulundukları ortamda hava, içecek ve yiyecek gerekli. Astronotların bir uzay gemisinde, uzay istasyonunda veya başka bir gezegendeki bir üste bulunmaları pek farketmiyor. Tek fark bir gezegen keşif görevine gidilirse, yaşanacak alanın bir uzay istasyonundakinden daha büyük olması. Ardından burada gıda sağlamak için bitki yetiştirmenin bir yolunu bulmak gerekli. İşte biliminsanlarının üzerinde çalıştıkları nanomateryal ile değiştirilmiş bitkiler bu yüzden çok önemli.

Yeni duyurulan bir çalışmada Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi’nden bir grup biliminsanı, bitkileri güneş ışığını daha iyi soğuracak biçimde değiştirmeyi başarmışlar. Tarım teknolojileri ile uğraşanlar uzun zamandır bitkilerden daha iyi verim alabilmek için onlara birşeyler eklemeyi denemekte. Bitkilerin dolaşım sistemlerine yapılan modifikasyonlar sayesinde, aldıkları su ve besleyici maddeleri daha başarılı şekilde kullanmaları mümkün. Bu dolaşım sistemi modifiye edilerek, Dünya dışındaki daha zorlu koşullarda daha dayanıklı hale gelebilecek bitkiler bile söz konusu.

Normalde bitkilere nanomateryal ekleme teknikleri, metal-organik çerçeveler (MOF) üzerine kuruludur. Bu çerçeveler çiçekleri daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü yapabilmekte. Fakat burada bir sorun var, krizantemleri ve zambakları güçlendirmek için kullandıkları metalik çerçeveler, ürün veren tarımsal bitkiler tarafından özümsenemeyecek kadar karmaşık yapılara sahipler. Araştırma ekibi bunun yerine, bitkilerin dahili mekanizmalarının otomatik olarak tam bir MOF gibi sentezleyebildiği küçük metalik iyonlar ve basit moleküller kullanmayı tercih etmiş.

Bu şekilde ortaya çıkartılan bitkiler güneş ışığını emmede daha verimli oluyorlar. Özellikle kullanılan MOF kombinasyonları, bitkilerin Dünya atmosferinin dışında bol miktarda bulunan ultraviyole (UV) ışığını fotosentez yoluyla absorbe edebilecekleri ışığa dönüştürmelerini sağlayabilmiş. Bu şekilde modifiye edilmiş bitkiler, gelecekte yapılacak insanlı Mars görevlerinde kurulacak üslerde değelendirilebilirler.

Ekibin baş araştırmacısı Joseph Richardson konuyla ilgili şu bilgileri vermiş: “Uzayda ya da Mars’ta atmosferin olmadığı bir ortam, aynı zamanda UV ışınlarıyla bombardıman ediliyor olacak. Böyle bir ortamda bitki yetiştirmek için bunun gibi bir şey faydalı olabilir. Özellikle güneşten uzaklaştıkça, bir bitkinin fotosentez için ihtiyacı olan tüm ışığı yakalamak daha da zorlaşacak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.