btbilgi

Facebook veri sızıntısı vakaları durmak bilmiyor. Bunların hepsi sosyal medya devinin kendisi kaynaklı olmasa da, firmanın prestiji ve imajı açısından epey sinir bozucu etkilere yol açmakta. En son olayda, siber güvenlik araştırmacıları herkese açık bir dosya depolama sunucusunda duran yüz milyonlarca Facebook kullanıcı kaydı buldular.

Dosyaları bulan güvenlik şirketi UpGuard’ın araştırmacıları, Facebook kullanıcı kayıtlarını iki adet üçüncü-parti şirketin sızdırdığını saptamışlar. Verilen bilgiye göre, Meksika merkezli dijital medya şirketi Cultura Colectiva suçlulardan biri. Şirket aralarında kullanıcı isimleri, şifreler, yorumlar, beğeniler, tepkiler, sevilen filmler/kitaplar gibi bilgiler bulunan 540 milyondan fazla kaydı; şifresiz bir Amazon S3 depolama sunucusunda bırakmış. Bu sunucuya herkesin rahatça erişebileceği de aktarılmakta.

Diğer veri sızdıran şirket ise Kaliforniya merkezli uygulama geliştiricisi At The Pool. Her ne kadar bu şirket artık iş yapmıyor olsa da, geride bıraktıkları bir depolama sunucusunda 22 bin’den fazla Facebook kullanıcısının bilgileri bulunmuş. Bulunan veriler arasında kullanıcı arkadaş listeleri, ilgi alanları, fotoğraflar, grup üyelikleri ve hesap giriş işlemleri gibi çok hassas bilgiler de olduğu rapor ediliyor.

UpGuard şirketi bulunan veri yığınları ile ilgili iki şirkete de erişildiğini, ama verilerin kaldırılması taleplerine cevap alamadıklarını belirtiyor. Bir Facebook sözcüsü TechCrunch sitesine, verilerin online ortamdan kaldırılması için Amazon‘la iletişime geçtiklerini söylemiş. Sözcü yaptığı açıklamada, “Facebook’un gizlilik politikaları, kullanıcı bilgilerinin halka açık bir veritabanında saklanmasını yasaklıyor” diyor. Her ne kadar bulunan verilen kötü niyetli bir operasyonda kullanıldığına dair iz olmasa bile, kanıt arama araştırmalarının devam ettiği de ifade edilmekte. Çünkü araştırmacılar bu dosyaların ne kadar süredir herkese açık sunucularda durmakta olduğunu tam olarak kestiremiyor.

UpGuard şirketi 2018’de benzer bir keşif sırasında başka bir veri yığınına daha rastlamış. Sosyal medya profillerinden veri toplayan LocalBlox’un, 48 milyon kullanıcı kaydı içeren bir veritabanına sahip olduğu haber ediliyor. Bu verilerin kullanıcıların izni olmadan toplandığı ve sadece Facebook değil, LinkedIn, Twitter ve Zillow gibi başka sosyal medya platformlarından da veri kazındığı raporda yer almakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.