btbilgi

İmaj düzenleme uygulamaları giderek daha becerikli hale geliyorlar. İşin içine yapay zeka, makine öğrenme ve imaj tanıma teknikleri girdikçe yenilikçi çözümlere şahit oluyoruz. İşte bunlardan biri de yazılım devi Adobe’dan geliyor. Firmanın dünya çapında popüler video düzenleme ve kurgu programı After Effects güzel bir özelliğe ev sahipliği yapmakta.

Güncellenmiş After Effects ile artık videolarınızdan belli nesneleri seçip silebileceksiniz. Bu sorun özellikle amatör çekimlerde ve dış mekan video çekimlerinde yaşanan bir problem. Her ne kadar siz belli bir şeyi çekmek de isteseniz, çevrede bulunan insanlar ve istenmeyen nesneler her zaman kadraja gireceklerdir. Adobe’un çok popüler imaj düzenleme programı olan Photoshop’da, mesela bir anıtın fotoğrafındaki bir turisti kesip silebilirsiniz.

Şimdi aynısını After Effects de yapabiliyor. Programa yeni eklenen ‘Content-Aware Fill’ (İçerik Duyarlı Dolgu) adı verilen özellik, videodan nesne temizlemek için kullanılmakta. Bu amaçla video analiz ediliyor ve size kaldırmak istediğiniz nesne ile ilgili pratik bir çözüm sunuluyor. Bunu da Adobe’un arka planda çalışan yapay zekası ‘Sensei AI’ yapıyor.

Yapay zeka görüntüleri tarayıp, kaldırmak istediğiniz nesnenin etrafında olanları saptıyor. Videodan isterseniz bir kişiyi, bir çöp kutusunu, veya bir boom mikrofonu kaldırabilirsiniz. Kullanıcı sadece yok etmek istediği nesneyi seçiyor. Uygulama sildiği nesnenin çevresinden en uygun dokuları seçip, en optimize biçimde oluşan boşuğa yapıştırabilmekte.

Content-Aware Fill özelliği, Adobe’un Creative Cloud video paketinin bir parçası olan After Effects’in en son sürümünde şu anda mevcut. Özelliğin nasıl kullanılacağını öğrenmek için ise, Adobe’un resmi sitesindeki eğitim bölümüne başvurabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.