btbilgi

Uykulu şekilde yola çıkmak, araba kullanan birinin yapabileceği en büyük hatalardan. Trafikte uykulu araba kullanmak ölümcül kazalara ve en basit hali ile de araçlara hasarla sonuçlanabilir. Bunu engellemek için hem büyük otomotiv firmaları hem de küçük idealist starup şirketler birşeyler yapıyorlar. Jaguar Land Rover’ın göz takip eden sileceklerinden, Nissan ve Peugeot’nun şoförde uyku saptayıcı sistemlerine kadar bir çok çözüm var. Şimdi bunlara etrafına 360 derecelik açıyla bakabilen araç içi kamerası Vezo 360 da eklendi.

ARVizon’un tasarladığı Vezo 360 küçük ama göründüğünden çok daha becerikli bir cihaz. Bu araç içi kamerası her yönde 4K çözünürlüğünde video ve fotoğraf çekebiliyor. Aracın dışı ve içi kaydedildiği için potansiyel kazalarda veya hırsızlık denemelerinde ayrıntılı şekilde kayıt almakta çok başarılı. Cihazı arabada değilken bile kullanabilirsiniz. Bluetooth üzerinden akıllı telefonunuza, 4G ve kablosuz Wi-Fi üzerinden de internete bağlanıyor. Aracınız park halindeyken gelip gibi vurup kaçacak olursa, sarsıntı sensörleri sayesinde anında video kaydı alınıyor ve size uygulama üzerinden iletiliyor.

Ama Vezo 360 kamera asıl becerisini şoförün uykulu halini takip etmekte gösteriyor. Cihazın araç içine bakan kamerası şoförün yüzünü devamlı taramakta. Ona bağlı yapay zeka algoritması ise şoförün gözlerinin kapandığını saptadığı anda yüksek bir ses tonu ile uyarı veriyor. Yapay zeka şoförün ağız hareketlerine bakarak esneme sıklığını bile analize katabilmekte. Bu da araba kullanırken direksyon başında uyuklama ve kazalara yol açma riskini azaltan güzel bir özellik.

Vezo 360’ın diğer ilginç özellikleri arasında GPS çipi ve normal video kamera gibi kullanımı var. GPS çipi sayesinde, aracınızı park ettiğiniz yeri akıllı telefon uygulamasındaki haritadan anında görebilirsiniz. Kamerayı takılı olduğu yerden manyetik tutucusu ile söküp yanınızda da götürebiliyorsunuz. Altındaki butona basarak, hemen bir fotoğraf veya video çekmek mümkün. Çekeceğiniz tüm foto ve videoların 360 derecelik panaromik özelliğe sahip olacağını hatırlatalım.

Vezo 360 kamera hem yolu, hem de şoförü gözlüyorDaha da ötesi, araç içinde veya dışında Vezo 360 ile çektiğiniz panaromik anılarınızı anında istediğiniz kişilerle veya sosyal medya platformlarında paylaşabiliyorsunuz. Cihazla çekilen her şey microSD kartına ve buluta yedeklenebiliyor.

Kamera halen bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası ile tanıtılıyor. 149 Dolar’dan başlayan fiyatlarla önsipariş toplayan firma, ilk ürünleri 2019’un Eylül ayında sahiplerine vermeyi planlamış. Ardından da kamera daha yüksek fiyatla piyasaya sürülecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.