btbilgi

Dünya üzerindeki herkesin kısa videolar aracılığıyla yaratıcılığını ortaya çıkarabilmesi için fırsatlar sunan uygulama TikTok, şimdi de kullanıcı güvenliği tarafında bir adım atıyor. Epey popüler bu mobil kısa video uygulamasındaki son güncellemeyle birlikte, kullanıcılar artık istemedikleri yorumları filtereleyebiliyor. Bu da kullanıcıların siber zorbalığa karşı korunması için getirilmiş bir güvenlik özelliği olarak dikkat çekmekte.

Yeni özellikle kullanıcılar, yorumlarda filtrelemek istedikleri kelimeleri içeren bir liste yapabiliyor. Mesela hesap sahibi fiziksel görünüşüyle dalga geçileceğinden endişe ediyorsa, rahatsız edici yorumları filtreleyebiliyor. Yeni gelen güncelleme sadece anahtar kelimeleri filtrelemekle kalmıyor. Kullanıcılar hesaplarını kimin takip edeceğine karar verebilecek, dilerlerse hesaplarını tamamen gizli hesap haline de getirebilecekler.

TikTok özellikle ilgili resmi açıklamasında şunları aktarıyor: “Filtrenen Yorumlar” özelliği kullanıcılara kendi hesapları üzerinde daha çok kontrol hakkı tanıyor. Bu özellikle filtrelenmek istenen yorumlar, videolar kullanıcılar tarafından düzenlenebiliyor. Kullanıcılar istedikleri kadar kelime ekleyebilir (30 karaktere kadar) ve istekleri doğrultusunda veya uygun gördükleri takdirde bu kelime listesinde değişiklik yapabilir.”

Uygulamaya eklenen filtreleme listesi, hem iOS hem de Android versiyonlarındaki “Gizlilik Ayarları” bölümüne eklenmiş durumda. Buradaki güvenlik seçenekleriyle kullanıcılar hesaplarını gizli tutabiliyor, takipçilerini onaylayabiliyor ve paylaştığı içeriklerin sadece takipçileri tarafından izlenmesine izin verebiliyor. Ayrıca TikTok sınırlı görüntüleme modu, uygulama içi raporlama ve filtreleme gibi korumalar sağlayabiliyor.

2016 yılında Çinli firma ByteDance tarafından piyasaya sürülen mini video paylaşım servisi, geçenlerde 1 milyar indirmeyi geçerek bir rekor kırdı. Uygulama şu anda 2018’in mobil uygulama listelerinde Top 3 sıralarda yer alıyor veya ilk üçü zorluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.