btbilgi

Siber güvenlik konuları, her gün karşımıza çıkan haberler ve skandallarla günlük rutinin bir parçası haline geldi. Tüketicilerin hiç haberi bile olmayan veri sızıntılarına her gün rastlıyoruz. Artık bu sorunlar belli sektörlerle de sınırlı değil. Kurumsal veya bireysel olsun hiç bir kullanıcı tam olarak güvende sayılmaz. En basitinden bir kafeden kahve satın alırken bile bilgileriniz çalınıyor olabilir. Bunun örneği ABD’de bir dizi POS cihazı saldırısı ile yaşandı.

Amerika Birleşik Devletleri kökenli ödeme sistemleri sağlayıcısı NCBP şirketinin 139 müşterisindeki ödeme cihazlarına bir kötü niyetli yazılım bulaştırılmış. Tüketicilerinin kredi kartı bilgilerini çalan bu yazılım büyük bir krize neden olnuş durumda. Konuyu bir rapor ile ele alan güvenlik firması Bitdefender Antivirüs, kafe ve restoranlar gibi günlük hayatta tüketimin fazla olduğu mekanlara yapılan küçük saldırıların bile birçok tüketiciyi zor durumda bıraktığını hatırlatmakta. Ayrıca kötü amaçlı yazılımlara karşı özellikle yetersiz güvenliğe sahip finans şirketlerinin, bir an önce gerekli önlemleri alması gerektiği de raporda vurgulanıyor.

Raporda, ABD genelindeki perakendecilerin ödeme sistemleri için hizmet aldıkları NCBP şirketine yönelik siber saldırının 21 gün sürdüğü belirtilmiş. Siber suçlular tüketicilerin adları ve soyadları, kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve CVV güvenlik kodu gibi hassas bilgileri çalmış. Tüketicilerin bu senaryoda korunmak adına hiçbir önlem alamadıkları önemle ön plana çıkartılmakta. Ayrıca POS cihazı sağlayan şirketlerin güvenli hizmet verip veremediğinin kesin oalrak bilinememesi de, bu türden öngörülemeyen problemlere yol açıyor.

NCBP şirketi durumun farkına vardıktan sonra müşterilerini hemen bilgilendirmiş. Fakat saldırının yapıldığı 21 gün boyunca kahve içmek ya da yemek yemek için alışveriş yapan tüketicilerden hangilerinin zarar gördüğünü belirlemenin mümkün olmadığı da ifade edilmekte. Güvenlik raporunda POS cihazı sağlayan şirketin listesinden zarar gören mekanların incelenmesi ve hesapların dikkatlice kontrol edilmesi öneriliyor. Bunun dışında bankalara da durum hakkında bilgi verilmesi gerektiği ve bilgilerinin çalındığından şüphelenen tüketicilerin acil olarak kartlarını iptal etmesinin işe yarayabileceği aktarılmış. Ek bir önlem olarak da banka hesabı için kullanılan e-posta ve şifre kombinasyonunun kullanıldığı internet hesaplarının güncellenmesi tavsiye edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.