btbilgi

Profesyonel bir kemancı olmak epey zor bir iş. Sadece yetenek değil, küçük yaştan itibaren sıkı bir eğitim de gerektiriyor. Bunun üzerine devamlı egzersiz ve iyi bir keman öğretmeni de eklenirse, işte o zaman senfoni orkestralarında çalacak kadar iyi bir kemancı olmak mümkün. Sadece “yeterince iyi” bir kemancı olmamak için, iyi bir eğitmenin deneyiminden yararlanmakta fayda var. Peki bu eğitmen bir yapay zeka uygulaması olursa ne değişir?

Yeni bir bilgisayar sistemi, keman sanatçılarının yay tekniğini saptamak için yapay zeka kullanması ile dikkat çekiyor. Bu sistem sayesinde kemancılara performanslarını nasıl geliştirebileceklerini bile söylemesi mümkün olabilecek. İspanya’daki Pompeu Fabra Üniversitesi biliminsanları tarafından oluşturulan sistem, bir dizi yay tekniğini öğrenmek için eğitilmiş. Bahsedilen yay teknikleri arasında Détaché, Martelé, Spiccato, Ricochet, Sautillé, Staccato ve Bariolage teknikleri bulunmakta.

Bu öğrenme süreci sırasında profesyonel bir kemancı olan Madeleine Mitchell’den destek alınmış.  Mitchell yay teknikleri performansı sırasında, koluna bir adet hareket tanıyabilen Myo kol bandı takmış. Keman sanatçısının sağ koluna takılan bant ve hareket yakalama (motion capture) altyapısı ile her yay teknğinin en ideal kol hareketi formları kaydedilmiş. Performanslar sırasında sanatçının çaldığı parçalar da senkron şekilde müzik dosyaları olarak aynı anda kaydedilmiş.

Geleceğin keman virtüözlerine yapay zeka koçluk yapacakAraştırmacılar David Dalmazzo ve Rafael Ramírez tarafından yürütülen çalışma, ‘Frontiers in Psychology’ jurnalinde bir bilimsel makale olarak yayımlanmış durumda. Araştırma raporunda makine öğrenmeye dayalı algoritmaların, her bir yay tekniğinin kol hareketleri ile buna karşılık gelen sesleri karşılaştırdığı bilgisi veriliyor. Sistem daha sonra başka bir kemancının kullandığı yay tekniğini saptaması için çalıştırılmış. Yapay zekanın bu görevi ortalama yüzde 94 doğrulukla başardığı ifade edilmekte.

Sistem tam olarak geliştirildiği zaman, keman öğrenen kişilere ve özellikle de müzik okulu öğrencilerine destek olabilmesi hedeflenmiş. Yapay zeka öğrencilerin performansları sırasında gerçek zamanlı geribildirim sağlamak için kullanılabilecek. Bu sayede performans sırasında yapılan hatalar daha kolay farkedilebilecek. Ayrıca belli bir yay tekniğini geliştirmek isteyen sanatçılar da, sistemin önerileri ve uyarıları ile kendilerini kolayca düzeltebilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.