btbilgi

Müzik endüstrisi büyük bir dijital dönüşümün tam ortasında. Tam ortasında diyoruz çünkü gerçekten de öyle. Küresel müzik pazarı her geçen sene fiziksel medyadan biraz daha uzaklaşıp, dijital müzik dinleme yöntemlerini daha fazla benimsiyor. Yeni bir endüstri raporuna bakılırsa online müzik, yani streaming müzik dinleme platformları dünya çapındaki kaydedilen tüm müziklerin satışının yaklaşık yarısını tek başına oluşturmakta.

Müzik endüstrisinin ticari kuruluşlarından IFPI (International Federation of the Phonographic Industry), yeni raporunda streaming müzik alanının, özellikle de ücretli aboneliklerin 2018’de ne noktaya kadar geldiğini gözler önüne koyuyor. Rapora göre 2018 yılında küresel müzik pazarı yüzde 9,7 artışla 19,1 milyar Dolar seviyesine yükseldi. Bu seneki yükselişin, artış görülen üstüste dördüncü sene olduğuna dikkat çekiliyor.

Tüm müzik dağıtım kategorileri arasında en fazla artış, yüzde 34 artış oranı ile online müzik tarafında gözlemlenmiş. 2018’de streaming müzik platformları toplamda 8,93 milyar Dolar para kazandırmış. Bu da kaydedilen tüm müzik pazarının toplam gelirinin yüzde 46,8’ini kapsıyor. Önceki seneden geçen seneye görülen yüzde 9 artışın, 2019 boyunca da devam etmesi ve sonuçta dijital müziğin toplam gelir içindeki oranının 2020 itibarı ile yüzde 50’ya varması öngörülmekte.

Bu büyümeden en fazla Spotify ve Apple Music gibi devlerin işine yaradığı çok açık. IFPI raporunda müzik platformlarının sahip olduğu ücretli aboneliklerin, streaming müzik servislerinin en büyük satış dilimini oluşturduğu aktarılmakta. Bu da toplam küresel gelirin yüzde 32.9’unu meydana getiriyor. Bu gelişmenin sadece birkaç yıl içinde gerçekleşmiş olması da analistlerin pek beklemediği bir şey oldu.

Fiziksel müzik medyası (bir başka deyişle CD ortamı) hızla düşmekte. 2018’de fiziksel medya satışlarında yüzde 10,1 oranında düşüş saptanmış. Müzik indirme de benzer biçimde yüzde 21,2 oranında düşüş yaşamış durumda. Tüm bunlara rağmen, streaming servisler sayesinde müzik endüstrisi son 10 yılın en iyi satışlarını da yakalamış.

Yükselmeyi başaran tek fiziksel müzik depolama ortamının plak olması da bir başka ilginç nokta. Müzik tüketicilerinin büyük kısmı online müzik trendini ücretli aboneliklerle takip ederken, küçük ama tutarlı bir kısmı da plak ve pikap donanımı alımını sürdürüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.