btbilgi

Microsoft’un amiral gemisi ürünü olan Windows işletim sistemi çok uzun yılalrdır masaüstü bilgisayar pazarının hakimi durumda. Her yeni çıkan sürüm ile bu durum gelişti. Halen masaüstü işletim sistemlerinde Windows yüzde 87,45 ile açık ara pazara hakim. Onu yüzde 9,73 ile Mac OS ve yüzde 2,16 ile Linux takip ediyor. Zaten asıl rekabet diğer işletim sistemleri ile değil, Windows 7 ve Windows 10 arasında süregelmekte.

Uzun yıllardır popüler olmakla birlikte, Windows 7’nin pazar payı hızla düşüyor. Artık 10 yıllık yaşlanan işletim sistemi artık Microsoft’dan destek alamayacak. Firma tarafından duyurulan uzatılmış destek süresi 2020’nin Ocak ayında sona eriyor. Tahmin edileceği gibi kullanıcılar artık ömrünün sonuna gelen Windows 7 sisteminden yeni ve geliştirilmiş özelliklere sahip Windows 10’a akın akın geçiyorlar.

Windows 7 için genişletilmiş destek süresi Ocak 2015’te başlatılmıştı. Bu da kullanıcıların beş yıl boyunca hala ücretsiz kritik güvenlik yamaları, hata düzeltmeleri ve teknik destek alabilmesi anlamına geliyordu. Ama sürenin sonuna geliniyor ve  Microsoft Windows 7 sahiplerine artık değişim zamanı geldiğini anlatan bildirimleri göndermekte.

Windows 7 bitiyor, Windows 10 her zamankinden güçlüPazar araştırma şirketi Netmarketshare’in verdiği bilgiye göre şu anda en popüler masaüstü işletim sistemi olan Windows 10’un pazar payı yüzde 43,62 seviyesinde. Windows 7 ise geçen sene sonuna kadar bir miktar direniş göstermekle beraber, Mart ayında büyük bir düşüş yaşayarak yüzde 36,52’ye gerilemiş. Bu da eskiyen işletim sisteminin şimdiye kadar gördüğü en düşük seviye olarak aktarılmakta. Windows 10 ise yakaladığı seviye ile çıkışından beri en üst noktada duruyor.

Windows 7 nihayet kullanıcılar tarafından akın akın terkediliyor, yine de arzu eden kullanıcılar 14 Ocak 2020 tarihinden sonra genişletilmiş güvenlik güncellemeleri (ESU) almak için ödeme yapabilecekler. Bu kullanıcıların büyük kısmının kurumsal kullanıcılar olacağı tahmin edilmekte. Bunlar zamanında yeni sisteme yükseltme yapmayıp, kritik bilgisayarlarını bir süre daha eski Windows 7’de bırakacak şirketler ve eğitim kurumları olabilirler. Ama ESU masrafları her üç yılda iki katına çıkacak ve bu da bir yerden sonra Windows 10’a geçme masrafından daha fazla olacak. İşte o zaman Windows 7’nin bitişini hep beraber göreceğiz anlaşılan.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.