btbilgi

Elma toplamak gibi bir iş, en son teknoloji ile çözmeye çalışacağınız aklınıza gelecek ilk şey olmayabilir. Fakat her sektörün teknoloji ile kavrulması durumu tarımı da kapsamakta. Daha önce farklı tarımsal otomasyon çözümlerini ve meyve toplama robotlarını konu etmiştik. Şimdi bunlara California merkezli startup firması ​​Abundant Robotics de eklendi. Geliştirdikleri elma toplayıcı robot ilk müşteriye teslim edilmiş ve çalışmaya başlamş bile.

Firma işe 2016 yılında başlamış. O zaman yapılan bir söyleşide otonom meyve toplama teknolojisinin olgunlaşması ve ticari hale gelmesi için birkaç sene gerektiğini, firma kurucusu Dan Steere kendi aktarmış. Steere o dönemde “Bazı meyve ve sebze türlerinin yetiştirilmesini ve toplanmasını otomatik hale getirmek, diğerlerine göre daha zor. Elma ile ilgili temel problem, bilgisayarların meyveleri görmesinin zor olması ve ürünlerin hassaslığı. Şimdiye kadar ürüne zarar vermeksizin elmaların güvenilir bir şekilde tanımlanması, veya hasat işlerini otomatikleştirmek mümkün olmadı” demiş.

Firmanın meyve toplayıcı robotu LIDAR (lazer bazlı radar tarama sistemi) kullanarak meyve bahçeleri arasında dolaşabiliyor. Aracın formu ince gövdeli bir traktör tarzında. Bu sayede dar elma sıraları arasında rahatlıkla zarar vermeden gezinebiliyor. Elmaları gördüğü zaman, imaj tanıma teknolojisini kullanarak olgunluklarını tespit edebiliyor. Sonra da seçtiği elmaları ağaçlardan emerek çekiyor ve dahili depolama bölmesine dolduruyor.

Abundant’ın elma robotu artık resmen piyasaya sürülmüş. İlk müşterisi de Yeni Zelanda kökenli bir meyve üreticisi. Elma yetiştiricisi T&G Global firmasının COO’su Peter Landon-Lane, Wired ile yaptığı söyleşide meyve toplamanın zorlu bir iş olduğunu anlatıyor: “Bir hektar elma seçmek, insan çalışanların merdivene  çıkıp inerek toplamda 8 kilometre boyunca yukarı-aşağı hareket etmelerine sebep olur. Otomasyon ve robotik sayesinde, ağır işlerin çoğu kolayca halledilebiliyor”. Böyle giderse robotları tarlalarda meyve sebze toplarken daha sık göreceğiz herhalde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.