btbilgi

Dijital dönüşüm iş dünyasındaki tüm ezberleri bir bir bozmaya devam ediyor. Rekabet koşullarının değişmesi ve bilgi teknolojilerinin önem kazanmasıyla birlikte tüm sektörler harıl harıl geleceğe hazırlanıyorlar. Bu dönüşümden sigortacılık sektörü de payını almakta. Generali Sigorta dijital dönüşümün sigortacılık sektörü ve müşteri deneyimine getireceği yenilikleri aşağıdaki gibi özetliyor:

Dijital sigortacılık

Dijital dönüşümün sektöre en büyük katkısı, sigorta şirketlerinin sunduğu tüm ürün ve hizmetlerin tek çatı altında toplanabilmesi. Müşteriler ise dijital kanallar sayesinde ürünler ve hizmetler hakkında istedikleri her türlü bilgiye kolayca ulaşabiliyor.

Blokzinciri ile güvenli işlemler

Blokainciri teknolojisi dijital sigortacılık alanında birçok yeniliğin kapısını açacak. Bu teknoloji ile gelen uygulamalar sayesinde sahte işlemlerin önüne geçilebilmekte. Ayrıca blokzinciri ağları ile fiziksel ve dijital varlıkların aidiyet kaydının tutulması kolaylaşıyor. Sigorta şirketlerine en büyük faydası ise, her yıl bu sebeple yaşanan maliyet kayıplarını azaltmak olacak.

Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamaları yakın gelecekte bu sektöründe de kullanılmaya başlanacak. Geleneksel sigorta talepleri değişime uğrayacak, sigorta şirketleri veri odaklı karar alma süreçlerini hızlandıracak. Müşteriler ise uzun sürelere yayılan evrak işlemleriyle uğraşmayacak.

Akıllı sistemler

Araçlara yerleştirilen, akıllı telefonlara ve mobil cihazlara eklenen telematik sistemler iş yapış süreçlerine yenilikler getirecek. İnsan vücuduna giyilerek veya takılarak kullanılabilen giyilebilir teknoloji ürünleri, sundukları dijital verilerle sigorta şirketlerinin işine yarayacaklar. Gerçek zamanlı veri aktarma ve izleme sistemleri ile motorlu araçlar takip edilebilecek. Giyilebilir cihazlar sayesinde ise sigorta şirketleri müşterilerinin günlük alışkanlıklarına dair bilgi sahibi olabilecek. Böylece şirketler müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun teklifler tasarlayabilecek

Chatbot uygulamaları

Arka planında yapay zeka algoritmaları çalışan chatbotlar, yakın zamanda sigortacılık sektöründe daha aktif kullanılacak. Chatbotlar sesli ve dijital kanallarda müşterilerin söylediklerini çok kısa sürede analiz edecek ve kullanıcıların isteklerini yerine getirmek için onları yönlendirecek.

Yapay zeka destekli çözümler

Makine öğrenme ve doğal dil işleme (NLP) gibi teknolojilerin karışımı olan yapay zeka çözümleri, sigortacılığa da yaramakta. Kullanıcılardan gelen geri bildirimlerin analiz edilmesi, müşterilere en optimize paketlerin sunulması için alışkanlıkların değerlendirilmesi gibi çözümler yapay zeka ile mümkün. Bu çözümler sigortacılıkta pazarlamayı ve sigorta şirketi ile müşteri arasındaki ilişkileri ciddi biçimde değiştirebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.