btbilgi

TV dizileri ve  filmler modern zamanların en popüler eğlence araçlarından biri. Netflix, Amazon Prime, Hulu ve Apple TV gibi online streaming platformları yükselirken, bir yandan korsan dağıtım da azıtmış durumda. Torrent dağıtımı ve yasadışı dizi/film izleme siteleri telif hakkı ihlallerini ön plana çıkartıyor. Fakat burada çok ciddi bir sorun daha var. O da yasal kaynakların dışında bulunan TV dizi ve filmlerinin video dosyalarının sahte ve daha da kötüsü, tehlikeli olma ihtimali.

Güvenlik firması Kaspersky Lab, en son raporunda yasal olmayan kaynaklardan indirilen TV dizileri ve film dosyalarını ele alıyor. ‘Tehdit Oyunları: Siber suçlular zararlı yazılımları yaymak için popüler TV dizilerini nasıl kullanıyor?’ (Game of Threats: How cybercriminals use popular TV shows to spread malware) başlıklı araştırmada, siber suçluların popüler dizi ve filmlerin indirilebilen video dosyalarını zararlı yazılımlarla değiştirdiğine dikkat çekilmekte.

Güvenlik araştırmacıları, 2018 ve 2017’yi kapsayan çalışmalarında bu tür dosyaları yakından incelemiş. Saldırganların en çok ilgi gösterdiği dizilerin başında Game of Thrones (Taht Oyunları), The Walking Dead ve Arrow geliyor. 2017-2018 araştırmalarında sahte video dosyaları ile zararlı yazılım dağıtmak için en çok Game of Thrones TV dizisi kullanılmış. 2018’de zararlı yazılım içeren içeriklerin yüzde 17’si (20 bin 934 saldırı) bu dizinin adını taşırken, The Walking Dead ile 18 bin 794 ve Arrow ismi ile 12 bin 163 saldırı düzenlenmiş.

Popüler TV dizileri siber saldırganların yeni aracıGame of Thrones dizisi 2018’de yeni bölüm yayınlanmamasına rağmen, gördüğü büyük ilgi üzerine siber suçluların en çok başvurduğu sahtekarlık kaynağı haline gelmiş. Listedeki diğer diziler için ise 2018’de büyük reklam kampanyaları düzenlenmişti. Bu sayede dizilerin popüleritesi devamlı sıcak kalıyor. İncelenen tüm vakalarda, saldırganlar her sezonun ilk ve son bölümünü kötü niyetli yazılım dağıtmada kullanmayı tercih etmişler. Örneğin Game of Thrones vakalarında 1’inci sezonun ilk bölümü olan ‘Kış Geliyor’ yoğun bir şekilde kullanılmış.

Kaspersky raporunda dolandırıcıların, insanların TV dizilerine merakı ve sabırsızlığından faydalandığını hatırlatmakta. Dizilerin yasal kaynaklara gelmesini bekleyemeyen veya yasal streaming platformlarına para vermek istmeyen izleyiciler, bu tür saklı siber tehditlere maruz kalıyorlar. Araştırmacılar Game of Thrones dizisinin son sezonunun bu ay başlayacak olması nedeniyle, dizinin yeni bölümleri gibi görünen zararlı yazılımların sayısında büyük artış yaşanacağını tahmin ediyorlar. Tüm kullanıcılar bu konuda dikkatli olmaya davet edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.