btbilgi

Dünya çapında milyarlarca insan sosyal medya platformlarını kullanarak mesajlaşıyor ve içerik paylaşıyor. Peki acaba bu platformalrda karşımıza çıkan paylaşımların neye dayandırılarak seçildiğini biliyor muyuz? Sosyal medya platformlarının bunun için kullandığı algoritmalar genele saklı tutulur. Bunun sebeplerinden biri, duvarlarımızda karşımıza çıkan reklamların da bu seçimlere dayalı olması. Son zamanlarda kişisel haklar ve kullanıcı verileri ile ilgili sıkıntılar yaşayan Facebook, bu konuda biraz daha açık olmayı seçmiş.

Facebook geçtiğimiz Pazar günü yayımladığı resmi bir blog aracılığıyla, “Bu mesajı/paylaşımı neden görüyorum?” sorusuna cevap verecek bir açıklama aracı duyurdu. Bu özellik bir arkadaşınızdan, gruptan veya sayfadan gelen bir paylaşımın neden haber akışınızda (duvarınızda) göründüğünü açıklayacak. Benzer bir özellik sunan “Neden bu reklamı görüyorum?” aracı, 2014 yılında benzer işlev ile reklamlar için devreye sokulmuştu. Şimdi sıra duvarlarımızdaki tüm diğer içeriklere geliyor.

Facebook Ürün Müdürü Ramya Sethuraman blog yazısında “İlk defa sıralama özelliklerinin nasıl çalıştığına dair geniş çaplı bir bilgi toparlamış durumdayız. Haber akışındaki paylaşımlara ve reklamlara tıklayıp neden göründükleriyle ilgili bağlam alabileceksiniz. Ayrıca gördüklerinizi daha da kişiselleştirmek için çeşitli seçeneklere sahip olacaksınız” açıklamasını yapmış.

Duvardaki paylaşımlara tıklanınca, o paylaşımı neden gördüğümüze dair bilgiler özet şekilde karşınıza gelecek. Mesela paylaşımı yapan kişinin gönderilerini ne sıklıkta beğendiğiniz; video, fotoğraf veya metin gibi farklı ortamlara ne sıklıkta ilgi gösterdiğiniz gibi bilgiler toplanıp analiz ediliyor. Böylece sistem o paylaşımın duvarınızda görüntülenp görüntülenmemesine karar veriyor.

Sethuraman blogda ayrıca, kullanıcıların bu araç aracılığı ile Facebook’a geri bildirim yapabileceğini de aktarmakta. Yani bir paylaşımın hangi kriterlere göre önünüze geldiğini bilmenin ötesinde, bunların önemi ile ilgili kararlar da verilebileceğini belirtiyor. Her paylaşıma tıkladığınızda bulunan “en başta gör” ve “takip etme” gibi eski seçenekler de hala geçerli olacak.

Her ne kadar bu özellik 1 Nisan’dan bir gün önce duyurulmuş olsa da, bir şaka değil. “Neden bunu görüyorum?” açıklama aracı bu hafta içinde Facebook’un mobil uygulamasında çalıştırılmaya başlanacak. Güncellemeler ile kademeli olarak sunulacak ve Mayıs ortasına kadar da tüm kullanıcılara açılmış olması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.