btbilgi

ABD uzay kurumu NASA 2015 yılında bir habitat projesi başlatmıştı. Bu projede yaratıcı tasarım ekipleri Ay, Mars görevleri ve ötesinde kullanılmak üzere sürdürülebilir yaşam alanları oluşturmak için öneriler sunmaya davet edilmişti. Sunulacak yapılan üç boyutlu yazıcı ile üretilmesi ve belli koşulları sağlaması zorunluydu. Epey zorlu geçen çeşitli aşamalardan sonra, NASA sonunda yarışmanın en başarılı ilk üç takımını seçti.

Başlangıçta yarışmaya katılan tasarım ekipleri birbirinden yaratıcı konseptlerini mimari çizimler ve üç boyutlu modelleri üzerinden hazırladılar. İlerleyen aşamalarda ise teknik ayrıntılar ve iç mekan tasarımları oluşturuldu. İkinci ayakta ise ekipler sanal gerçeklikte içinde gezilebilecek kadar ayrıntılı bir model sundular. Yarışmanın finaline kalan üç ekip, toplamda 100 bin Dolar değerindeki ödülden pay alacaklar.

Yarışmanın sonraki aşamasında katılımcıların her biri, kendi habitat projelerinin üçte biri boyunda bir örneğini 3D yazıcılar ile basacaklar. 1-4 Mayıs arasında gerçekleşecek son aşamanın sonucunda, ekipler NASA’dan 800 bin Dolar gibi dev bir ödül kazanma şansına sahip.

Finale kalan üç ekip, toplamda 11 yarışmacı takım arasından seçildi. En yüksek onur derecesi ile ödüllendirilen New York kökenli ekip ‘SEArch + / apis cor’, sıradışı bir görüntüye sahip. Spiral şeklinde yükselen kule biçimi, yapının sürekli olarak güçlendirilmesini sağlayan özellikler içermekte.

İkinci sıradaki ekip, birbirine bağlı modüllerden oluşan tasarımı ile Arkansas kökenli ‘Zoperhous’. Ekibin projesinde mobil 3D yazıcılar çevredeki madenlerden materyal topluyor ve modüller teker teker yerinde basılıyor. Ardından da modüller genişletilebilir bir habitat oluşturmak için koridorlarla bağlanıyor.

Üçüncü sırada ise bir grup Connecticut’lı mühendis ve sanatçıdan oluşan ‘mars Incubator’ ekibi var. Bu projedeki habitat dört ana bölümden oluşmakta. Bir giriş, bir ana yaşam alanı, çok kullanımlı bir alan ve bitki yetiştirmek için bir biyo-üretim alanı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.