btbilgi

Akıllı telefonlar çok becerikli cihazlar. Günümüzde onlarla daha önce hiç düşünmediğimiz işler yapabiliyoruz. Mobil cihazların yapay zeka özellikleri arttıkça yenilikçi beceriler ortaya çıkmakta. Bunlardan biri fiziksel dokümanları dijitize etme. Google 2018’deki I/O etkinliğinde, Google Photos uygulamasına fotoğrafları otomatik şekilde çevirme, parlaklık kazandırma, arşivleme ve paylaşma özellikleri eklemişti. Şimdi de dokümanlara has yeni bir özellik daha eklendi.

Google Photos’un yeni ‘Crop & Adjust’ (Kırp ve Ayarla) özelliği, akıllı telefonla fotoğrafı çekilen dokümanların dijital kullanımını kolaylaştıracak. Fotosu çekilen doküman ne büyüklükte veya ne karışıklıkta olursa olsun, bu özellik işe yarıyor. Photos uygulaması doküman fotosunu otomatik şekilde tarayacak ve bir öneride bulunacak. Eğer öneri butonuna tıklarsanız sizi düzenleme ekranına götürecek. Burada yapay zekanın tanımasından geçirilmiş düzenlenmiş versiyonu görebilirsiniz. Eğer beğendiyseniz, işinize yarar gibiyse hemen onay verip kaydedebilirsiniz.

Yapay zeka taradığı doküman fotosunun gereksiz kenarlarını otomatik şekilde kesebiliyor, metinin daha iyi okunabilmesi için arka planı düzeltebiliyor. Eğer elle müdahale etmeniz gerekliyse kenarları düzeltme, eksen etrafında döndürme, renk değiştirme gibi seçenekler kullanıcıya verilecek. Ayrıca eski fotoğraf düzenleme özelliğinde olduğu gibi bir butona basarak dokümanın ilk hali ile düzenlenmiş hali arasındaki farkları da kolayca karşılaştırma fırsatı bulabileceksiniz.

Google Photos’a geçen sene eklenen bir başka benzer özellik de ‘Fix document’ (dokümanı düzelt) idi. Bu özellik yeni duyurulan doküman toparlamaya benziyordu fakat PDF odaklı çalışmaktaydı. Mobil cihazın kamerası ile taranan doküman bir OCR (metin okuma) sisteminden geçirilip, kullanılabilir bir PDF dosyası olarak kaydedilebilmekteydi. Yeni Google Photos ‘Crop & Adjust’ ise dokümanları imaj olarak saklamak veya paylaşmak isteyenlere yönelik hazırlanmış. ‘Crop & Adjust’ özelliği bu hafta Android uygulamasına bir güncelleme ile eklenecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.