btbilgi

İnsan derisine, saçlara ve gözlere renk veren pigment olan ‘eumelanin’in elektrik aktarabildiği uzun zamandır bilinmekte. Ancak eumelanin doğal haliyle kimsenin işine yarayacak kadar iletken değil. Şimdiye kadar da kimse bu özelliği nasıl güçlendireceğini çözememişti. Fakat İtalyan biliminsanlarının yayımladığı yeni bir araştırma raporu sayesinde, artık bu pigmentin elektrik iletkenliğinin önemli ölçüde artırılabileceğini öğrendik.

‘Frontiers in Chemistry’ isimli jurnalde yayımlanan bilimsel makalede, disiplinlerarası bir ekibin bu işi nasıl başardığı ve bu gelişme ile neler yapılabileceği anlatılmakta. Ekip üyesi olan Naples Federico II Üniversitesi organik kimyageri Alessandro Pezzella, “Uzun bir sürecin ilk taşını yerleştirmiş durumdayız” diyor.

Doğal olarak eumelanin elektriği çok verimli bir şekilde iletmek için yetersiz, çünkü moleküler seviyde düzensiz. Bundan önceki çalışmalarda pigmente eklenen metaller veya başka kimyasallar yüzünden, vücut eumelanini yabancı bir şey gibi görmekteydi. Araştırma ekibi eumelanini başka maddeler eklemeden daha iletken hale getirmek için, pigmentin moleküllerini elektriğin akışını elektrondan elektrona rahatlatacak şekilde değiştirmiş.

Bu süreçte eumelanin bir vakumda ısıtılıyor. Süreç boyunca içinde bulunan oksijen ve su buharı tamamen temizlenmekte. Pigmentteki ekstra moleküller yok edilince de, elektrik aktarımı gözle görülür şekilde iyileşiyor. Böylece pigmentin iletkenliği neredeyse dokuz kat artırılabilmekte. Araştırmacılar süreç sonunda ortaya çıkan şeye ‘Yüksek Vakumlu Tavlanmış Eumelanin’ (High Vacuum Annealed Eumelanin – HVAE) diyor.

Sonuçta elde edilen şey hala bir pigment, yani metaller kadar iletken değil. Ama en olumlu yanı, eumelanine insanların ve canlı organizmaların tepki vermemesi. Bu da yeni materyalin medikal implantlarda veya insan vücudunun içine girmesi gereken cihazlarda kullanılabileceği anlamına gelmekte. Fakat hala çözülmemiş bazı sorunlar bulunuyor. Mesela eumelaninin suya maruz kaldığında iletkenliğini kaybetmesi gibi. HVAE bile su ile karşılaşınca iletken özelliğinden kaybetmekte. İnsan vücudunun büyük kısmı sudan oluştuğu için, bu sorun araştırma ekibinin karşısındaki en ciddi mesele olma durumunu koruyor.

Pezzella çalışmalarında bir sonraki adımının HVAE materyalinden imal edilmiş, ince filme benzeyen basit bir yapı geliştirmek olduğunu aktarıyor. Bu da materyalin, insan vücutlarında kullanılan elektrikli cihazların kaplanmasında kullanılması gibi uygulamaların önünü açabilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.