btbilgi

Avrupa Parlamentosu bu hafta içi Çarşamba günü gezegenin geleceği için önemli bir kararı oyladı. Kabul edilen düzenlemeye göre, Avrupa Birliği ülkelerin tek kullanımlık plastiklerin ortadan kaldırılmasına yönelik planlarını destekleyecek. Bu plastikler arasında kullan-at çatal bıçak takımları, pipetler, kahve karıştırıcıları ve plastik tabaklara kadar birçok ürün bulunmakta.

Parlamentonun aldığı bu kararın gezegen üzerindeki tüm hükümetleri olumlu yönde etkileyecek uygulamalara dönüşmesi ümit ediliyor. Bu karardan cesaret alan yönetimlerin çöplüklere, su yollarına ve okyanuslara dökülen plastik miktarını azaltmaya yönelmesi yönünde projelere imza atması beklenmekte. Yine de çevreci kurumlar ve lobiler bu desteğin hemen harekete dönüşmeyeceğinin de farkındalar.

Hükümetlerin çevre koruma konularında desteklenmesi sadece birkaç plastik ürünün yasaklanması ile ibaret değil. En büyük meselelerden ikisi plastik şişe kullanımının azaltılması ve musluklardan gelen suyun kalitesini artırmak olarak görülüyor. Planlar arasında musluk sularında bulunabilen çeşitli zehirleyici maddelerin azalması için maksimum limitlerin düşürülmesi de var. Bu zehirli maddelerin başında kurşun, zararlı bakteriler ve tahmin edileceği gibi plastik mikropartikülleri bulunmakta.  Bunlara ek olarak, 2025 yılına kadar üretilen tüm plastik su şişelerinin yüzde 25 oranında geri dönüştürülmüş malzemeden imal edilmesi de var.

Avrupa Birliği 2018’in Ekim ayında Avrupa Parlamentosu tarafından büyük ölçüde desteklenmiş olan bu yasa önerisini görüşmeye açmıştı. Bu haftaki oylama ise AB üye ülkelerinin 2021 yılına kadar sert bir yasakla uyumlu hareket etmesini zorunlu kılabilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.