btbilgi

Gelişen teknolojiyle pek çok işimizi kolayca halledebilen chatbotlar 2023 yılında perakende, bankacılık ve sağlık sektörlerinde yıllık toplam 11 milyar dolar tutarında bir tasarruf potansiyeline ulaşabilecek. Chatbot uygulamaları halen en çok bankacılık ve perakende sektöründe kullanılmakta. Tüm dünya çapında olduğu gibi, hayatı kolaylaştıran ülkemizde de bu uygulamalar beğenilerek kullanılmakta.

Türk tüketicilerin ve kurumların sanal asistan teknolojilerine olan ilgisini ele alan yeni bir araştırma raporu yayımlandı. Cbot’un “Türkiye’deki Bankacılık Sektöründe Chatbot Kullanımı” raporu banka müşterilerinin yüzde 40’nın bir şekilde chatbotları kullandığını ortaya koyuyor. Raporda Türkiye’deki tüm bankaların yüzde 13’ünün halihazırda müşterilerine çeşitli platformlardan bir chatbot deneyimi sunduğu da aktarılmakta. Bankaların yüzde 9’u chatbot geliştirilmesi konusunda devam eden bir projeye sahip ve yüzde 20 kadarı da bu konuyu 2 yıllık stratejik planlarına dahil etmiş durumda.

Raporda chatbot kullanan bankaların yüzde 67’si sanal asistan uygulamasını kendi web sayfasında konumlandırıyor. Hem web sayfası hem de mobil uygulama üzerinden chatbotlarını kullanıcılarla buluşturan bankaların oranı ise yüzde 50. Banka müşterilerinin ise yüzde 40 kadarı bankanın web sitesinde chatbotları kullanarak işlem yapmakta.

Bankacılık sanal asistanına sahip veya çalışmalarını tamamlamak üzere olan bankaların yarısı, ilk aşamada önceliği sadece “sıkça sorulan soruları” (SSS) yanıtlamaya veriyor. Rapora göre tüketiciler en çok web sitesindeki yoğun bilgi içeriğinde ve menülerde kaybolmadan, tek cümleyle istedikleri cevaba ulaşmayı seviyorlar.

Sıkça sorulan sorular chatbotları müşterilerin sıklıkla kullandığı Facebook Messenger, Google Asistan, WhatsApp, hatta yeni bir kanal olan Google RCS gibi sosyal medya ve mesajlaşma platformlarına ve kişisel asistanlara da entegre edilebilmekte. Bankaların kendi web siteleri veya mobil uygulamaları dışında, bu tür platformlara da entegre edilen chatbotların oranı yüzde 34 olarak aktarılmış.

Rapora göre sıkça sorulan sorular alanında chatbotların müşteriler tarafından en fazla vadeli mevduat hesaplaması (yüzde 15) konusunda bilgi aldığı belirtilmiş. Bunu kredi faizi hesaplama (yüzde 11), sosyal sohbetler (yüzde 8), kredi kartı bilgisi alma (yüzde 7) ve kur/hisse senedi bilgisi alma (yüzde 4) işlevleri takip etmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.