btbilgi

Apple ve Google’ın en iyi para kazandıran işlerinden biri olan uygulama mağazacılığı olduğu yerde durmuyor. Her sene artan mobil uygulama miktarı ve giderek genişleyen mobil cihaz pazarları sayesinde bu iki devin kazançları da artmaya devam ediyor. Bu alanda en çok para harcayan ülkelerin başında da Çin gelmekte. Yeni bir rapor App Store sayesinde Apple’ın ve Google Play sayesinde de Google’ın daha kazanacağı çok para olduğuna işaret etmekte, şimdikinin iki katı kadar hatta belki de daha fazla.

Mobil pazar araştırma firması Sensor Tower, mobil uygulama mağazaları ile ilgili bir rapor yayımlamış durumda. Uygulama mağazalarının geleceğini ele alan “2019-2023 Mobile Market Forecast” başlıklı araştırma, birkaç sene içinde App Store ve Google Play mağazalarının geleceği yer açısından etkileyici öngörülerde bulunuyor.

Rapora göre kullanıcılar App Store’da para harcamaya devam edecekler ve 2018’deki 47 milyar Dolar’lık kazançla karşılaştırılınca, 2023’de 96 milyar Dolar kazanç elde edilebilir. Bu da Apple’ın mağaza gelirlerinin yaklaşık yüzde 104 artması demek. Google daha da iyi durumda olacak. 2018’de 25 milyar Dolar olan Google Play mağaza gelirlerinin, yüzde 140 oranında artarak 2023’de 60 milyar Dolar seviyesine yükseleceği tahmin edilmiş.

Her ne kadar Google için 2023 yılı oransal olarak daha iyi durumda görülse de, Apple toplam kazanç miktarında hala başı çekiyor olabilir. Tahminlere göre 2023 yılında mobil uygulama mağazalarının toplam kazançlarının yüzde 62 civarı Apple’a gidiyor olabilir.

Bölgelere bakınca ise, Sensor Tower raporunda 2023’e kadar en büyük zıplamayı yapacak bölgeler olarak Afrika ve Latin Amerika gösterilmekte. Afrika kıtasındaki mobil uygulama harcamalarının yüzde 296 oranında artması ve 420 milyon Dolar seviyesine gelmesi öngörülmekte. Latin Amerika pazarı ise yine yüzde 296 artışla 430 milyon Dolar’a ulaşabilir.

Ama ABD ve Çin en büyük mobil uygulama pazarları olma ünvanlarını kaybetmeyecekler. Bu ikisinin 2018’deki toplam harcamaları 19 milyar Dolar iken, 2023’de yüzde 110 artış ile 40 milyar Dolar’a çıkmaları tahmin edilmekte. Halen lider Çin fakat raporda 2020 civarında ABD’nin mobil uygulama harcamalarında Çin’i geçmesi de beklenmekte. Bunun direk olarak Apple’ın Çin’deki iPhone satışları ile ilgili yaşadığı sıkıntılara bağlandığı da ayrıntı olarak raporda verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.