btbilgi

Avrupa Birliği yeni bir dizi düzenleme ile yollara çıkacak yeni araçları daha güvenli hale getirmek niyetinde. Avrupa Parlementosu ve Avrupa Konseyi’nden geçmesi beklenen 15 adet yeni yol güvenliği düzenlemesi trafikte oluşan can kaybını azaltabilir. Konuyla ilgilenen komisyon, bu düzenlemeler sayesinde 2038 yılına kadar 25 bin kişinin hayatını kurtarılacağını ve 140 bin’den fazla ciddi yaralanmanın önüne geçilmesini öngörmekte. Düzenlemelerin içinde en önemlilerinden biri, 2022’den itibaren satılacak tüm yeni araçlarda bulunması istenen hız sınırlayıcı.

Avrupa Komisyonu yetkilisi Elżbieta Bieńkowska “Yeni istediğimiz özelliklerin bir çoğu üst model otomobillerde bulunmakta. Şimdi tüm modellerde bu güvenlik önlemlerinin tamamlanmasını istiyoruz. Bu sayede yakın geleceğin ağ bağlantılı ve otonom mobilite çözümlerine doğru da bir adım atmış olacağız” diyor. Sunulan düzenlemeler kabul edilirse yeni tüm arabalar, minibüsler, kamyonlar ve otobüslere, uçaklardaki kara kutulara benzer bir veri kaydedici takılacak. Ayrıca gelişmiş acil frenleme ve gelişmiş emniyet kemerleri yeni araçların kalıcı birer özelliği haline gelecek.

Trafik kaynaklı ölümleri ve yaralanmaları azaltmada en büyük etkiye sahip olması beklenen önlem de hız sınırlayıcı sistem. Buna ‘Akıllı Hız Yardımı’ (Intelligent Speed Assistance – ISA) deniliyor. Hız sınırlama teknolojisi aracın belirli bir hızın üzerine çıkmasını engellemek için motor gücünü otomatik olarak limitler. Fakat eğer sürücünün hızlanıp başka bir aracı geçmesi gerekiyorsa, sistem limitörü devre dışı bırakabiliyor.

ISA sisteminde yollardaki hız sınırı işaretlerini tanıyan bir video kamera bulunacak. Sistem aynı zamanda GPS bağlantılı hız sınırı verilerini de değerlandirecek. Böylece sürücülere ne kadar hızlı gittikleri aktarılacak ve araç hızını aktif olarak sınırlayan mekanizma etkinleştirilecek. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Avrupa Ulaştırma Güvenliği Konseyi (ETSC), bu sistemin çarpışmaları yüzde 30 ve ölümleri yüzde 20 oranında azaltabileceğine inanıyor.

Hız sınırlayıcı ISA dışında araçlarda kullanılacak diğer yeni sistemlerden bir diğeri de, dönüşlerde kör noktalarla ilgili bilgi veren bir teknoloji. Özellikle kamyonlar, TIRlar, minibüsler ve otobüsler için uygulanacak sistemde araçların ön, arka ve yanlarına kameralar yerleştirilmesi zorunlu olacak. Bunların hepsi beraber aracın etrafını tarayacak, kör noktalarda yaya veya nesne saptanırsa uyarı verilecek.

Avrupa Komisyonu yeni araç güvenliği düzenlemelerinin sadece yol kazalarını azaltmasını değil, sürücülerin otonom arabalara alışmasına da yardımcı olmasını umut ediyor. Yapılan açıklama şu şekilde: “Artan otomasyon seviyeleri insan hatalarını telafi etmek ve yaşlılar ile fiziksel engelliler için yeni mobilite çözümleri sunmak için önemli bir potansiyele sahip. Düzenlemeler otonom sürüş teknolojilerine geçişi destekleyerek halkın güvenini ve otomatik otomobillerin kabulünü artırmalıdır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.