btbilgi

İnternet çağında artık birden fazla sosyal medya platformunda bulunmak sıradan bir şey. Ayrıca bu platformlarda her gün birşeyler paylaşmak da normal karşılanıyor. Her gün ne yaptığımızı, günlük olaylarla ilgil itepkilerimizi ve seçimlerimizi çeşitli biçimlerde dünyaya açık ediyoruz. İşin bir de bilgilerin kötüye kullanılması yanı var. Açıkça paylaşsak da paylaşmasak da, bilgilerimiz yanlış ellere geçtiğinde gerçek hayatımıza büyük etkileri olabiliyor. Türk kullanıcılar bakalım bu konularda neler düşünüyorlar?

Kaspersky Lab tarafından Aralık 2018’de yapılan bir araştırmada, tüm dünyadan 11 bin 887 tüketiciye online gizlilik konusundaki görüşleri sorulmuş. Katılımcıların yüzde 93’ü internete her gün defalarca girdiğini belirtmiş. Tabi ki bu insanlar eninde sonunda her gün gerçekleşen yüksek profilli veri paylaşımı skandallarına (veya en azından haberlerine) denk geliyorlar. Herkes tepkisini bir şekilde gösterse de, bazıları bu konularda yapacak bir şey olmadığını düşünüp radikal şekilde düşünmeye başlıyorlar.

Çalışmaya katılan Türk kullanıcılar yüzde 55 oranla modern dijital dünyada tamamen gizli kalmanın imkansız olduğunu düşünüyor. Ayrıca veri sızıntıları hiç görülmeyen bir ülke de değiliz. Rapora göre şimdiye kadar, her üç kişiden birinin (yüzde 30) kişisel verilerine izinsiz bir şekilde erişilmiş durumda. Türk katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 55) bu tür bir olayın kendilerini strese soktuğunu dile getirmiş. Yüzde 8’lik bir kesim maddi zarara uğrarken, spam ve reklamlarla rahatsız edilenlerin oranı ise yüzde 23 olmuş.

Yine de konuya çok rahat bakanlar var aramızda. Kişisel verilerin kötüye kullanımı veya yanlış ellere geçmesinin yaratabileceği ciddi sonuçlara rağmen, Türkiye’de kullanıcıların dörtte biri (yüzde 24) karşılığında bir ödül aldıklarında rahatlıkla gizliliklerinden vazgeçip verilerini paylaşabileceğini belirtmiş. Türk kullanıcılar yüzde 47 oranla, para karşılığında hiç tanımadıkları biriyle tüm özel verilerini paylaşabileceğini de aktarmakta.

Bu bakış açısına rağmen, dev şirketler açık açık para karşılığı kişisel veri satın almıyorlar. Bunları farklı yöntemlerle, mesela veri analizi ile biriktirip değerlendirmeyi tercih ediyorlar. Dolayısı ile kullanıcılar da normal güvenlik önlemlerini almaya hala eğilimli. Türk kullanıcılar yüzde 59 oranla bilgileri gizli tutmak için cihazlarını parola ile koruyor. Katılımcıların yarısı (yüzde 51) kullandıkları cihazlar, hizmetler ve uygulamalardaki gizlilik ayarlarını düzenli olarak kontrol edip değiştirdiğini söylemiş. Üç kişiden biri (yüzde 33) gizlilik amacıyla web kameralarının üzerini kapattığını, altı kişiden biri ise (yüzde 43) ise verilerini şifrelediğini belirtmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.