btbilgi

LOT Network, aralarında Amazon, Facebook, Google, Microsoft, Netflix, SAP, Epic Games, Ford, GM, Lyft ve Uber gibi şirketler bulunan bir organizasyon. 150’den fazla üyesi arasında olan organizasyonun amacı, şirketleri patent trollerine karşı korumak hedefi ile üye firmalardan ve diğer kaynaklardan gelen geniş bir patent kütüphanesi oluşturmak. Bu sayede kötü niyetli kuruluşlar sözkonusu patentlerin ihlali yüzünden teknoloji geliştiren masum startuplara haksız davalar açamıyor.

Microsoft da yeni duyurduğu ‘Azure IP Advantage’ programındaki genişlemenin bir parçası olarak, LOT Network organizasyonuna da 500 patent bağışlıyor. Firmanın CVP ve Genel Yardımcı Danışmanı Erich Andersen, “LOT Network fikri mülkiyet kayıplarının, özellikle de kötü niyetli kuruluşlar veya troller tarafından oluşan kayıpların engellenmesine yardım etmeye kararlıdır” diyor.

Bu yeni program, patent trollerine karşı temel korumanın ötesine da geçiyor. LOT Network’e katılan startuplar, ücretsiz üyeliklerinin bir parçası olarak Microsoft patentlerini alabilir ve istedikleri gibi kullanabilirler. LOT Network yeni katılan ​​üyelerine bu koleksiyondan üç adete kadar patenti anında  sağlayabilmekte. Startupların bu şekilde patentlere kavuşması, onları hem başlangıçta daha güçlü hale getiriyor hem de gelişmeleri için gerekli teknolojik desteği önceden veriyor.

Yine de patentlerin edelsiz kullanımı için Microsoft bir zorunluluk belirtmiş durumda: Patentleri kullanmaya hak kazanmak için, startupların ayda 1.000 dolarlık Azure harcaması yapması gerekli. Bu önceden verlen bir harcama sözü olmak zorunda değil. Firma sadece bir startup girişimcinin son üç aylık Azure faturalarına bakacağını söylüyor.

Bahsedilen patentler hem çeşitli teknolojiler üzerine, hem de farklı ülkelerdeki hakları kapsıyor. Mesela pakette ABD patentleri dışında Avrupa ve Çin patentleri de bulunduğu aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.