btbilgi

Yapay zekayı bir şeyi bilmesi için nasıl eğitirsiniz? Ona öğrenmesini istediği nesne hakkında çok sayıda fotoğraf veya resim gösterebilirsiniz. Bir başka yöntem de yapay zekanın baktığı resimlerdeki nesnelerin ne olduğunu önceden bilmesini sağlamak. Buna nesne etiketleme deniliyor ve Amazon Mechanical Turk gibi platformlarda insanlar nesneleri etiketleyerek para kazanabiliyorlar.

Yapay zeka ve makine öğrenme için hazırlanan algoritmalar, yüzbinlerce, bazen milyonlarca örnekten yola çıkarak analiz yapmaya başlıyorlar. Mesela elle etiketlenmiş milyonlarca kedi fotoğrafı gören bir sistem, milyonbirinci fotoğrafta bir kedi olup olmadığını artık kendi başına saptayabilmekte.

İşte bu sistemlerde kullanılan verileri etiketlemek kazançlı bir pazar haline gelmeye başlamış durumda. Bu türden operasyonların çoğunun Çin, Hindistan ve Malezya gibi ucuz işgücü bulunan yerlerde yapıldığı bilgisi veriliyor. Araştırma firması Cognilytica, küresel nesne etiketleme pazarının 2018’de 150 milyon dolar kadar olduğunu aktarmakta. Bu pazarın 2023 yılının sonuna kadar 1 milyar dolara kadar büyüyeceği tahmin ediliyor.

Aslına bakarsanız nesne etiktleme oldukça sıkıcı bir iş. Bir örnek olarak, bu işte çalışanlar bütün gün oturup otonom araçlar tarafından trafikte çekilen görüntülerdeki uyarı işaretlerini buluyorlar. Bu uyarı tabelaları türlerine göre elle etiketlendiriliyorlar. Daha sonra imajlar algoritmalara geri yükleniyor ve uyarı tabelalarını etiketleri sayesinde öğrenmeleri mümkün oluyor.

ABD, Teksas kökenli bir kitlesel veri işleme platformu olan Alegion’dan alınan bilgiye göre, nesne etiketleme işinde çalışan kişiler saatte 3 ila 6 dolar arasında para kazanabiliyorlar. Veri etiketleme firması Playment ise otonom bir aracın topladığı verilerin işlenmesi sırasında, bir saatlik video verilerinin bir kişinin 800 saat çalışmasına neden olabildiğini belirtmekte. Bu türden tekrarlayan ve yaratıcılıktan uzak bir iş, özellikle ülkelerin kırsal alanlarını ekonomik şekilde desteklemesi için uygun olabilir fikri yaygın. Çünkü bu iş alanı resmi bir eğitim olmadan çok sayıda insanın istihdam edilebilmesini sağlayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.