btbilgi

Robotlar ve yapay zeka yavaş yavaş insanların yaptığı işleri devir almaya başlıyorlar. Bu konuda daha önce pek çok örnek gördük. Devamlı tekrarlayan ve duygusal bağlam gerektirmeyen çeşitli işler, makineler tarafından daha ucuza yapılabiliyor. Bu iş dallarının arasında hukuk da bulunmakta. Fakat günün birinde yargıçların yerine robotların geçebileceğini de tahmin etmemiştik. Teknoloji odaklı olması ile ünlü Estonya, bir robot hakim tasarlayarak bu konuda öncü olmayı hedefliyor.

Wired’ın verdiği habere bakılırsa, Estonya Adalet Bakanlığı ülkenin CDO’su (chief data officer) Ott Velsberg’den bir robot hakim üretilmesini talep etmiş. Estonya’nın veri yönetimi ve BT alanındaki politikalarını düzenleyen Ekonomi ve İletişim bakanlığı’nın kıdemli yöneticilerinden olan Velsberg bu konuda yenilikçi bir proje oluşturulması için görevlendirilmiş durumda. Bakanlığın istediği şey, ülkede giderek yığılmakta olan ve bir türlü vakit bulunup da çözülemeyen küçük çaplı anlaşmazlık davalarına robot hakimin bakması.

Estonya’nın yeni robot hakim çözümü, yapay zeka algoritmalarını kullanarak resmi dokümanları inceleyecek. Verilen dava ile ilgili her türlü veri sisteme aktarılacak ve analiz edilecek. Yapay zekanın tüm verilerin incelenmesi sonucunda tarafsız bir karar verebileceğine inanılıyor. Her ne kadar ilk karar bir bilgisayar tarafından verilse de, bir insan hakim kararı inceleyip, gerekli bulduğu durumda değiştirebilecek.

Yapay zekanın hukuk alanında geleceğini ifade eden projeler arasında teknoloji firması LawGeex’in tüm hukuksal işlevleri otomatize etme hedefi dikkat çekenlerden. Ayrıca ABD Temyiz Mahkemesi’nin kararlarını tahmin eden bir yapay zeka projesi de 2017’de bu alanda epey dikkat çekmişti.

Estonya sadece 1,4 milyon kişiden oluşan küçük nüfusu ile dijitalleşme yönünde önemli adımlar atmış durumda. Ülkenin sunduğu ‘e-vatandaşlık’ hakları, hükümet işlevlerinin ne kadar önemli bir bölümünün modernize edilmiş olduğuna küçük bir örnek. Ülke vatandaşları çok uzun zaman önce kendi dijital kimlik kartlarına kavuştular ve her türlü devlet kurumuna dijital ortamlardan erişilebiliyor. Bu da hükümetin daha verimli ve hızlı çalışmasını sağlamakta. Örnek diğer projeler arasında uydu görüntülerinin incelenmesi ile tarım faaliyetlerinin optimize edilmesi veya ülkenin iş işçi bulma kurumunun CV tarama ve değerlendirmesi için yapay zeka kullanması da gösterilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.