btbilgi

Çocuklar ve gençlerin dışında artık yaşlılar da dijital dünyanın bireyleri haline geliyorlar. Özellikle 65 yaş üstü emekli kullanıcılar, hayatlarındaki boşluğu doldurmak için internette giderek daha çok vakit geçiriyorlar. Fakat bu sonradan dahil oldukları dünyada, gençlerin ve çocukların yaşadığı bazı sıkıntılar onları da etkilemekte. Burada yaşlı kullanıcıların maruz kaldığı siber zorbalık ve siber dolandırıcılık suçları söz konusu.

Siber zorbalık konusunda halkı bilinçlendirme görevi ile kurulmuş ‘Siberzorbalik.org’ sitesi, yaşlıları dijital dünyada bekleyen tehlikeler konusunda bilgiler veriyor. Öncelikle yaşlı kullanıcıların kötü niyetli kişilere çabuk kandıklarından bahsedilmekte. 65 yaş üstü kişilerin kendini polis, jandarma, milletvekili ya da resmi bir yetkili olarak tanıtan kişilerin gerçekleştirdiği finansal dolandırıcılıklara çabuk kurban oldukları belirtilmiş. Ayrıca sahte banka mailleri ve telekom operatörlerinden gelen, fatura süsü verilmiş tuzak maillerin içerisinde bulunan linkleri de tıklayabiliyorlar. İnternette başlarına gelebilecek oltalama mesajlarına karşı bilinç seviyesinin düşük olması ciddi bir sorun teşkil etmekte.

İnternette yaşanan diğer büyük problem de siber zorbalık. Yaşlı kişilerin dijital sohbet ve paylaşım platformlarında hiç taciz edilmediğini zannetmememiz yönünde uyarılar yapılmakta. Örnek olarak dünya çapında hızla popülerleşen sosyal medya uygulaması TikTok verilmiş. Yaşlı kullanıcıların eğlenceli buldukları oluşan videolarını paylaştıkları ve herkese açtıkları aktarılmakta. Ancak bu videoların gençler tarafından sert veya alaycı tepkiler aldığı ifade edilmiş. Mesela yaşlı kullanıcıların dans ettiği ve eğlendiği videoların acımasızca eleştirildiği ve kullanıcıların bu şekilde siber zorbalık yaşadığı da anlatılmakta. TikTok video platformunda videoların yanı sıra yorumların da büyük ilgi gördüğü, fakat acımasız kullanıcıların işi hakarete ve sosyal linçe kadar götürebildiklerine dikkat çekilmiş.

Siberzorbalik.org Kurucusu, İletişim Uzmanı ve Sosyal Medya Danışmanı Nurhan Demirel şu uyarıları yapıyor: “Yapılan araştırmalara göre; interneti kullanan yaşlıların sayısı her geçen gün istikrarlı bir şekilde artıyor. Yaşlı yetişkinler teknolojiyi genç nesillerden daha sonra kullanmayı öğrendi çünkü okulda bilgisayarları yoktu, bu yüzden siber güvenlik konusunda yeterince farkındalık sahibi değiller.”

“Sonuç olarak, yaşlıların birçoğunun kişisel veya finansal bilgilerini almaya çalışan suçlular olduğuna ve internet üzerinde karşılaşabilecekleri tehlikeler hakkında bir fikri yok. Bununla birlikte, yaşlılar dijital hayata daha fazla katıldıkça, çevrimiçi nasıl güvende olunacağı konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorlar. Bazı ülkelerde, yaşlılara ihtiyaç duydukları bilgileri sağlayan özel web siteleri oluşturuldu. Ülkemizde de her ne kadar e-devlet üzerinden pek çok işimizi halledebiliyor olsak da yaşlılara özel, bilgilendirici ve onların hayatlarını kolaylaştıran dijital uygulamaları hayata geçirmeliyiz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.