btbilgi

Üç boyutlu yazıcılar ile yapılabileceklerin arasında en etkileyici olanları belki de medikal alanda olanlar. Yavaş yavaş gelen gelişmeler, gelecekte bu yazıcılarla her türlü organın üretilebileceğine işaret etmekte. Organik materyal kullanan 3D yazıcılara biyoyazıcı deniliyor ve son örneği de 3D Alek. 3D Alek Avustralya’da tasarlanmış ve rekonstrüktif cerrahide kullanılmak üzere insan kulağı çoğaltmaya yarıyor.

Wollongong Üniversitesi (UOW) ve Avustralya Ulusal Fabrikasyon Tesisi (ANFF) araştırmacıları tarafından ortak geliştirilen 3D Alek, insan kulağı basmak için özel bir biyo-mürekkep kullanmakta. Biyo-mürekkep içinde de, insan kulağı kıkırdağını büyütmek için kök hücreleri var. Araştırmacılar bu yeni teknolojinin, özellikle mikrotia (doğuştan kulak yokluğu) rahatsızlığına sahip çocuklar için başarılı bir çözüm olabileceğine inanmakta. Mikrotia rahatsızlığında kulak kepçesi veya kulağın bir kısmı doğuştan bulunmayabiliyor. Çok nadir görülse de, kulak tam oluşmadığı için hastada işitme kaybı söz konusu olabilmekte.

3D Alek tipi biyoyazıcıların ilk tamamlanmış örneği, Sydney’deki Royal Prince Alfred (RPH) hastanesine teslim edilmiş ve klinik deneyler başlatılmış. Hastanenin kulak, burun ve boğaz cerrahı Payal Mukherjee, “Bu kulak deformitesinin tedavisi oldukça zorlayıcıdır. Dış kulak hem uzunluk ve genişlikte hem de kafatasından çıkıntılığı ve projeksiyonu açısından son derece karmaşık bir şekle sahiptir. İşte bu yüzden biyobaskı teknikleri tam da burada işe yarayacak. Artık hastanın kendi doğal dokusunu kullanarak, hastanın yüzüne göre tasarlanmış ve özelleştirilmiş takma kulaklar imal edilebilecek” şeklinde açıklama yapıyor.

Mukherjee ayrıca bu üretim tekniği ile ilgili şunları da aktarmakta: “Nihayetinde operasyon süresi azalacak ve kozmetik anlamda daha iyi sonuçlar elde edilecek. Şimdiye kadar kulak yapmak için hastanın göğüs kafesindeki kıkırdak bölgeden doku alınmaktaydı. Bu da hastada ameliyatlar sırasında çeşitli komplikasyonlar yaratıyordu.”

Biyoyazıcı 3D Alek ve kök hücre ile kulak üretimiİlk klinik denemelerde ekip, bazı ameliyatlardan sonra genellikle atılan burun kıkırdağı gibi insan dokularından alınan kök hücreler kullanmış. Fakat araştırmalar tamamlanmış değil, araştırmacılar hastanın kendi ana hücrelerine uygun biyolojik bir implant oluşturmak kök hücre kullanımını ve biyo-mürekkebi geliştirmeye devam edeceklerini aktarıyorlar. Nihai amaç hastaların bireysel kulak anormalliklerine göre kişiselleştirilmiş ve hastanın kendi yüz özelliklerine göre tasarlanmış, gerçekten ayırt edilemeycek bir kulağı 3D Alek cihazı ile basabilmek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.