btbilgi

Geleneksel tekerlekli sandalyeler, milyonlarca insanın fiziksel olarak sahip olamadığı mobiliyete ulaşmalarında yardımcı olmakta. Fakat kullanıcılarını tek bir pozisyon ile sınırlamaları da en zayıf yönleri. Neyse ki artık mekanik ve elektronik teknolojilerinin gelişmesi sayesinde daha fazla seçenek ve özgürlük sağlamak mümkün. Daha önce de örneklerini gördüğümüz sıradışı tekerlekli sandalye araçlarına şimdi AbleChair de katılıyor.

AbleChair tekerlekli sandalye, bir akıllı telefon uygulaması ile kullanıcıların farklı duruş ve oturuş konumları arasında kolayca geçiş yapmalarını sağlamakta. Kullanıcısı isterse normal şekilde oturabilecek, asansör mekanizması sayesinde yüksek noktalara erişebilecek veya gerekirse yatar konuma geçebilecek.

Sandalyenin hareketli özelliklerini sağlayan aksamlar arasında fırçasız motorlar, Arduino kontrol kartları ve sensörler bulunmakta. Hepsi beraber kullanıcıyı yer seviyesinde düşük oturma pozisyonunda tutabiliyor. Veya bacaklarını ayakta durma pozisyonuna getirmesini sağlamak için sırt kısmının yükselip, oturma kısmının dikey eksene kaymasını mümkün kılıyorlar. Kullanıcılar posizyonlar arasında geçiş yaparken emniyet kemeri sistemi ve düşmelerini engelleyici kolçaklarla desteklenmekte. Kullanıcı tercih ettiği değişik oturma konumlarının hepsini akıllı telefon uygulamasına programlanmış ön ayar olarak kaydedebilmekte. Böylece tek bir tuşa basarak AbleChair istenilen konuma otomatik şekilde gelmekte.

AbleChair kullanıcıları bunların hepsinin sonucu olarak gün boyunca daha fazla mobiliteye sahip oluyorlar. Tekelekli sandalye sadece daha fazla özgürlük sunmuyor, aynı zamanda hep oturmanın getirdiği olumsuz sağlık koşullarından kullanıcısını korumaya da yardımcı oluyor.

Sandalye kullanıcısı kendini yer seviyesine indirerek çocuklarla oynayabilir, yüksek konuma gelerek üst raflardan birşeyler alabilir veya dikey konumda arkadaşlarıyla göz hizasında sohbet edebilir. Sağlık koruma tarafında ise ülserleri engellemek, kasları germek, kemik yoğunluğunu ve kan dolaşımını artırmak, duruşu iyileştirmek gibi olumlu yan etkilere sahip. Hepsinin ötesinde AbleChair bir rehabilitasyon aracı olarak da kullanılabilecek.

Teknik bazı bilgiler vermek gerekirse, AbleChair saatte 6,4 kilometre maksimum hıza çıkabiliyor. Çift 12 V bataryası tam şarj edildiğinde, sandalye 24 ile 32 kilometre arasında yolculuk yapabilmekte. Tasarımcıları sandalyeyi tanıtmak ve seri üretime başlayabilmek için bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası başlatmışlar. Sandalyenin 2019’un Ekim ayında ilk parti bağışçılara ulaştırılması hedeflenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.