btbilgi

Yapay zeka uygulamalarının insanların ruh hallerini saptamak için kullanılabildiğini daha önce aktarmıştık. Bu türden yapay zekalar şirketlerin yeni işe alacakları çalışanları ile yapacakları iş görüşmelerinde de kullanılabilir. Şimdi bu yönde bir çalışma gerçekleştiren İsveç kökenli startup Furhat Robotics, İK departmanlarına ilginç bir çözüm sunmaya hazırlanıyor. Stockholm merkezli teknoloji firması, farklı kişilerle konuşurken yüzü değiştirilebilen Tengai isimli bir robot kafa hazırlıyor.

Tengai insanlarla etkileşime girebilmesi için tasarlanmış bir robot. Karşısındaki kişiyi dinliyor, ne dediğini anlıyor, onlarla konuşabiliyor, göz kontağı kurmakta zorlanmıyor ve hatta duygularını yüz ifadeleri ile gösterebiliyor bile. Peki bu robotun şirketlerin iş görüşmelerinde kullanılabilmesi için sebep nedir? Çünkü bir robot olduğu için, iş görüşmesine gelen potansiyel çalışan adaylarına bir insan gibi taraflı yaklaşmıyor. Bir robot olduğu için insanları bilinçsizce yargılamamak için programlanmış.

Furhat Robotics’in yaptığı şey, arkadan görüntü yansıtma sistemine sahip bir robot kafa cihazı. Surat kısmında opak bir maske bulunuyor ve bu maske farklı yüz şekillerine sahip diğer maskelerle değiştirilebiliyor. Takılan maskeye arkadan görüntü yansıtıldığında, bu surata istenen her türlü ifadeyi verdirmek mümkün. Firmanın geliştirdiği konsepte göre, takılan her maske farklı kişiliklere sahip yapay zeka uygulamalarını ifade etmekte.

Robot kafa karışında duran kişinin suratını veya önündeki nesneleri takip edebiliyor, kafasını çevirebiliyor, stereo mikrofonlar ve yüksek kalitede hoparlörlerle iletişim kurabiliyor. Sesinizi kaydedip robot surat üzerinden otomatik dudak eşleşmesi ile cümleleri karşıdaki kişiye aktarmak da yapabildiklerinden bir diğeri. Tengai 30 dilde metinden konuşmaya çeviri de yapabilmekte.

Yapay zekası özel tasarlanmış bir diyalog motoru ile besleniyor. Bu da robota hem farklı yüz ifadeleri hem de çok düşük sürede mantıklı cevaplar verebilme becerisi sağlamakta. Ne zaman onunla konuşuyorsunuz biliyor ve çevresindeki yapılan sohbetlere katılabiliyor. Her ne kadar firma bu robotu iş görüşmeleri için üretmemiş olsa da, verilen bilgiye göre bu görev de yapabileceği şeyler arasında. Yapılan denemelerde bu görev test edilmiş ve gelecekte ilk aşama iş görüşmelerinde yer alabileceği belirtilmekte. Furhat Robotics daha şimdiden Disney, Merck ve Honda gibi dev markalarla bu yönde görüşmeler yapmaktaymış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.