btbilgi

E-ticaret altyapı sağlayıcısı Ideasoft tarafından her yıl “KOBİ E-ticaret Raporu” hazırlamakta. Bu raporun 2018 yılını inceleyen versiyonunun sonuçları açıklandı. Raporda Ideasoft kullanıcısı 6 bin 500’den fazla sanal mağazanın 4 milyonu aşkın siparişi değerlendirilmiş durumda. Raporun en dikkat çekici yanı, tüketicilerin mobil cihaz uygulamaları ile yaptıkları online alışverişin, artık masaüstünden yapılan alışverişler ile rahatıkla kapışıyor olması.

Mobil cihazlardan verilen siparişler 2017’ye göre yüzde 122 artarak 2,2 milyona ulaşmış. Mobil cihazlardan e-ticaret sitelerine gelen trafiğin, masaüstünden gelen trafiği neredeyse üçe katladığı raporda belirtiliyor. Sayfa görüntülenmelerinin satışa dönüşme oranı incelendiğinde ise masaüstü liderliğini koruyor. E-ticaret sitelerine masaüstü cihazlardan erişen kullanıcılar her 164 görüntülemede bir sipariş vermişler. Mobil cihaz üzerindeki her 384 görüntülenmede ise bir sipariş oluşturulmuş.

Ülkede online alışverişi en çok tercih eden 5 bölge listesi de raporda yer almakta:

  • Yüzde 53,1 : Marmara Bölgesi
  • Yüzde 15,7 : İç Anadolu Bölgesi
  • Yüzde 12,8 : Ege Bölgesi
  • Yüzde 8,9 : Akdeniz Bölgesi
  • Yüzde 4,8 : Karadeniz Bölgesi

Ayrıca online siparişleri en çok gerçekleştiren 4 şehir de şu şekilde sıralanmış:

  • Yüzde 47,5 : İstanbul
  • Yüzde 10,3 : Ankara
  • Yüzde 7,9 : İzmir
  • Yüzde 3,8 : Bursa

E-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde ödemelerin yüzde 65’inin kredi kartıyla yapıldığı raporda aktarılmakta. Kapıdan ödemeler yüzde 24 ile ikinci sırada ve EFT/havale yöntemleri ise yüzde 8’i ile en çok tercih edilen üçüncü ödeme şekli.

Kredi kartı ile alışveriş yapanların yüzde 31’i Garanti Bankası kartlarını kullanırken, yüzde 17’si Akbank, yüzde 16’sı Yapı Kredi ve yüzde 9’u ise İş Bankası’nın kartlarını tercih etmiş. Online alışverişlerde kredi kartı kullananların yüzde 54,4’ü iki veya üç taksiti tercih ederken, altı taksiti aşan tüketici sayısı sadece yüzde 10 olarak saptanmış. Bu da online müşterilerin büyük sayıda taksit tercih etmediğini göstermekte.

Peki online siparişlerin arttığı zamanlar nedir? Buna da cevap olarak raporda özellikle ‘Black Friday’ (Kara Cuma) ve ‘Cyber Monday’ (Siber Pazartesi) gibi özel indirim günleri gösterilmiş. Bu tür günlerin sonbaharda daha çok bulunması, bu mevsimi en çok online alışveriş yapılan zaman haline getiriyor.

Ayrıca tüketicilerin internet alışverişleri için en çok pazartesi gününü tercih ettiği de belirtilmekte. Tüketiciler gün içerisinde ise ağırlıklı olarak 13:00-16:00 saatleri arasında alışveriş yapmayı (4 siparişten biri) tercih ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.