btbilgi

İnsanlık her zaman tanımlanamayan uçan nesnelere, yani UFOlara büyük ilgi duymuştur. Bunların gerçek olup olmadığı bir yana, uçmayı keşfettiğimizden beri bu tür araçlar yapmayı deneyenler oldu. Şimdiye kadar hem askeri hem sivil bazı projeler vardı ama hiçbiri bu araç kadar seri üretime yaklaşmamış olabilir. Romen mucit ve mühendis Razvan Sabie ile aerodinamik uzmanı Iosif Taposu’nun elinden çıkan ADIFO, 1,2 metrelik ilk test prototipi ile uçuşa geçiyor.

ADIFO, ‘All-DIrectional Flying Object’ yani her yöne gidebilen uçan cisim kavramının kısaltması. Adından anlaşılabileceği gibi, bu araç yenilikçi tasarım ve itiş sistemleri ile havada epey iş becerebiliyor. Öncelikli olarak VTOL (dikey kalkış/iniş) özelliğine sahip, bu modda kullanıldığında herhangi bir helikopter dron gibi hareket ediyor. Fakat asıl ilginç olan arka kısmına takılı iki jet motoru. Bunlar sayesinde yatay eksende çok hızlı hareket edebilmek mümkün.

ADIFO’nun yatayda istenen her yöne hızlı hareket edebilmesinin sebeplerinden biri de şekli. Üzerine çok konuşulan gizemli uaçn daireler gibi yuvarlak ve ortası bombeli bir şekle sahip. Bu tasarım aracın tamamını büyükçe bir kanat haline getiriyor. Aerodinamik becerilerini geliştirmek için, yatay jet uçuşu sırasında VTOL pervanelerinin üzeri kapanabiliyor. Yere iniş için kullanılan bacaklar da kapanıp gövdeye saklanıyor. Ayrıca yanlara bakan ikişer itiş egzosu sayesinde de ADIFA kendini sağa sola hızla itebiliyor, kendi çevresinde dönebiliyor veya uçuş sırasında keskin şekilde yön değiştirebiliyor.

İnsan yapımı süpersonik bir uçan daire: ADIFO

Aracın süpersonik hızlarda uçuş özelliği de bir başka dikkat çekici yanı. Tasarımcıları süpersonik hızlara çıktığında ADIFO’nun başka uçaklar gibi bir sonik patlama gerçekleştirmeyeceğini söylüyorlar. Aracın altı ve üstü benzer şekle sahip olduğu için başaşağı da uçabilecek.

ADIFO için henüz uzaktan kumandalı, küçük ölçekte bir örnek ile denemeler yapılmakta. Tasarım ekibi bu aracın gelcekteki hava mobilitesi çözümler için devrim yaratacağına inanıyor. Aracın ölçeklendirilmiş büyük bir versiyonu tek kişilik veya çok kişilik olabilir, elektrikli ya da hibrit mtorlar kullanılabilir denilmekte. Fakat henüz final boyuttaki versiyonda, insan pilotlar için nasıl bir kontrol sisteminin devreye sokulacağı henüz belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.