btbilgi

ABD kökenli sinema bileti üyeliği sistemi MoviePass, dijital video streaming çağında hala izleyicileri salonlara çekmeye çalışan bir servis. Ama burada asıl bahsedeceğimiz şey bu servis değil, servisin kurucusu olan Stacy Spikes’ın yeni startup firması. Spikes izleyicilerin sinemalarda zorla reklam izlemesi fikrinden yola çıkarak PreShow isimli servisi kurmuş. PreShow’un tek derdi kullanıcılara dizi uzunluğunda reklam blokları izletme yolu ile onlara sinema bileti hediye etmek.

PreShow kullanıcının akıllı telefon veya tabletinden en az 15-20 dakika uzunluğunda reklamlar serisi izlemesini şart koşuyor. Normalde TV’de veya internette bir videoda reklam gördüğünüzde geçme şansınız olur. Televizyonda kanal değiştirebilirsiniz, YouTube veya Facebook videolarında ise ya kısa süre bekleyip geçme veya videoyu kapatma seçeneğiniz var. Ama sinemada çoğu zaman filmin başını kaçırmamak için salonda oturup önünüze çıkan türlü türlü reklamları izlemek zorunda kalırsınız.

İşte buradan yola çıkan PreShow, mobil cihazların yüz tarama özelliklerini devreye sokuyor. İlk aşamada iOS platformunda yer alacak olan mobil uygulamaya Apple’ın FaceID kimlik tanıma yöntemi ile girmek zorundasınız. Uygulama içinde açılacak olan reklam videolarını izlememe gibi bir şansınız yok. Çünkü uygulama ekrana bakıp bakmadığınızı takip ediyor olacak. Bunu için telefonun selfie kamerası kullanılıyor ve reklamlar oynarken ekrana bakmadığınız anda uygulama bunu saptayabiliyor.

PreShow: Size zorla reklam izletmeye niyetli startupUygulama devamlı gözlerinizi takip ediyor, eğer ekrandan gözlerinizi ayırırsanız kırmızı bir işaret bandı ile uyarılıyorsunuz. Ayrıca reklam videosu o anda durduruluyor ve siz izlemeye devam edene kadar da ilerlemiyor. Eğer bedava sinema biletini kapmak istiyorsanız, reklam videosu bitene kadar izlemek zorundasınız. Neyse ki reklamların arasında film fragmanları veya filmlerden sahne arkası videoları da olacakmış. PreShow uygulaması, tüketicilerin ilgisini çekmek için halen bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası ile tanıtılıyor.

İşin ilginç yanı, Futurism sitesi bu uygulamayı distopik bilimkurgu “A Clockwork Orange” (Otomatik Portakal) filmindeki işkence sahnelerindeki zorla video izletme bölümlerine benzetmiş. Acaba geleceğin online reklamlarının hepsi bu iş modelini mi kullanıyor mu olacak? İnternette, telefonlarda veya akıllı TV’lerde açılan reklamları zorla izlemek durumunda mı kalacağız?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.