btbilgi

‘Distributed Denial of Service’ (DDoS) saldırıları uzun zamandır şirketleri ve online hizmet sağlayanları rahatsız etmekte. Bu saldırılar belli bir hedef web sunucusunu aşırı trafik ile uğraştırıp, hizmet vermesini engellemek amacı ile gerçekleştirilmekte. Niyet bazen sırf can sıkmak, bazen de şirketleri tehdit etmek kadar ciddi olabiliyor. Sunucuları çökünce müşterilerine web hizmetlerini sağlayamayan markaların yaşadığı imaj kaybı da cabası.

Yeni bir araştırma, DDoS saldırılarının Birleşik Krallık çapında yarattığı yıllık maddi zararı gözle önüne koyuyor. Araştırma firması Netscout’un ‘Worldwide Infrastructure Security Report’ (Küresel Altyapı Güvenliği Raporu) başlıklı çalışması Birleşik Krallık, ABD, Kanada, Fransa, Almanya, Brezilya ve Japonya’daki BT yöneticileri ile servis sağlayıcı firmalar üzerinden hazırlanmış.

Araştırmaya katılan küresel firmaların yüzde 91’i 2018 yılında ağ kesintisi ile sonuçlanan en az bir saldırı yaşadıklarını söylemiş. Ortalama hizmet kesinti süresi şirketlerin neredeyse yarısı için 30 dakika veya daha fazla bir süreyi bulabilmekte. Katılımcıların yüzde 9 kadarı ise servislerinin dört saatten fazla bir süre boyunca kesildiğini belirtiyor.

Raporun Birleşik Krallık ile ilgili verilerini toparlayan ITPro sitesi, ülkenin her sene yaşadığı DDoS saldırılarının yaklaşık 1 milyar Sterlinlik zarara yol açabildiğini aktarmakta. Saldırılar sonucu web servislerinde oluşan kesintiler, markalara dakikada yaklaşık 2 bin 140 Sterline mal olmakta. Birleşik Krallık firmalarının yüzde 86’sı, geçen yıl en az bir kez bir saldırı kurbanı olduklarını ifade etmiş. Ayrıca firmaların yüzde 90’ı yıl boyunca ortalama 67 dakikalık aksama yaşadıklarını da söylüyor.

Bunun dışında raporda DDoS saldırılarının hizmet kesintisi sebebi ile oluşturduğu zararların firmalara oranları da verilmiş. Katılımcılar en çok zarar gördükleri alanları şu şekilde sıralamışlar:

  • Gelir kaybı (yüzde 36,2)
  • Artan operasyonel giderler (yüzde 38,6)
  • İtibar kaybı (yüzde 36,2)
  • Artan sigorta primi (yüzde 31,9)
  • Müşteri kaybı (yüzde 30,7)

Raporda DDoS saldırı yazılımlarının ucuz, kolay bulunabilir ve kolay kullanılır olmasından dolayı asla popülerliklerini yitirmediğinden bahsedilmekte. Netscout’un CTO’su Darren Anstee “Her gün dünya çapında 10 bin’den fazla DDoS saldırısı saptanmakta. Her geçen sene bu saldırıların boyutu ve karmaşıklığı artmakta. Eğer bir veri sizin için önemliyse, hackerlar için de önemlidir. Gerekli önlemlerin alınması ve kaynakların korunması zorunlu hale geldi” diyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.