btbilgi

Sentetik et ürünlerine yoğunlaşan Impossible Foods firmasından daha önce de bahsetmiştik. Laboratuvarda yapay et üretmenin, geleneksel büyükbaş hayvancılığın dünyamıza verdiği zararlardan uzaklaşmak için ideal çözüm olduğuna inanan bir trendin başta giden oyuncularından. Firma uzun zamandır bu işle uğraşıyor ve daha ilk nesil hamburgerlerinden itibaren deneyenleri şaşırtmaya devam ediyor. Şimdi yeni bir Impossible Burger 2.0 ürününü piyasaya sürmüş durumdalar.

Impossible Burger 2.0 ürününde asıl olarak tadının ve et dokusunun gerçeğe daha da yakın olma hedefi güdülmüş. Fakat yapılan bir araştırmaya göre bu sentetik et ürünü başarılı olmanın dışında çevreye de çok saygılı. Yeni sentetik et tarifi ile geleneksel üretimden gelen aynı miktarda etin karşılaştırılması sonucu dikkat çekici sonuçlara ulaşılmış.

İsveçli danışmanlık firması Quantis tarafından yapılan ‘Life Cycle Analysis’ (LCA) incelemesi şu sonuçları ortaya koyuyor:

  • Aynı miktarda normal et ile karşılaştırıldığında Impossible Burger 2.0 üretimi yüzde 87 daha az su kullanıyor.
  • Atmosfere yüzde 89 daha az zararlı gaz emisyonu salgılanıyor.
  • Su kaynaklarının yüzde 92 daha az kirlenmesine yol açıyor.
  • Doğanın ve biyoçeşitliliğin ihtiyacı olan toprakları yüzde 96 daha az tüketiyor.

Impossible Foods kurucusu ve CEO’su Dr. Patrick O. Brown sentetik et üretimi ile hedeflediklerini şöyle aktarmakta: “Gıda zincirinde canlı hayvanlardan daha sürdürülebilir seçenekler sunma konusundaki misyonumuzu çok ciddiye alıyoruz. Bunun için sentetik eti daha lezzetli, daha besleyici, daha esnek ve daha satın alınabilir hale getirmek zorundayız. Ayrıca pazarda bulunan benzer her üründen daha verimli ve devam ettirilebilir olmak durumunda. Ürünlerimizin tüm özelliklerini mütemadiyen gözden geçiriyor ve optimize etmeye uğraşıyoruz. Bunların başında tadları ve sürdürülebilir olmaları geliyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.