btbilgi

Avrupa çapında elektrikli otomobil pazarı lideri olan Norveç, şimdi de gözünü taksileri modernleştirmeye dikmiş durumda. Ülke büyük hızla ilerleyen bir elektrikli araba pazarına ve yüksek penetrasyon oranlarına sahip. Sırada bunu artırmak amacıyla gerçekleştirilecek yine büyük bir operasyon var. Başkent Oslo, dünyanın ilk elektrikli taksiler için kablosuz şarj sistemine sahip şehri olma şansını yakalayabilir.

Oslo şehri yönetimi bu proje için Finlandiyalı enerji şirketi Fortum ve ABD kökenli kablosuz şarj teknolojileri şirketi Momentum Dynamics ile çalışıyor. Verilen bilgiye bakılırsa şarj sisteminin vericileri şehir boyunca yayılmış taksi duraklarında, bekleme noktalarına yerleştirilecek. Alıcılar ise elektrikli taksilerin tabanlarına monte edilecek. Elektrikli taksiler sırada müşteri beklerken bir yandan da 75 kW kapasite ile kolayca şarj edilebilecekler.

Oslo’nun başka bir hedefi daha var, o da 2023 yılına kadar tüm taksilerinin elektriliye dönüştürülmüş olması. Projeden sorumlu Oslo Electro Mobility’nin müdürü Sture Portvik şunları aktarıyor: “Geleceğimiz elektrikli araçlarda yatıyor ve bu gelecek şimdi burada. Kablosuz şarj sistemi ise kuralları değiştirecek. 2023’den itibaren Oslo’daki tüm taksiler sıfır emisyonlu olacak. Taksi sektörü ile birlikte çalışarak, bu geçişin müşteriler için mümkün olduğu kadar sorunsuz ve verimli olmasını sağlayacağız. Oslo her zaman inovasyon için lider şehirlerden olmuştur. Bu projede de endüstrinin iki yenilikçi firması ile çalışıyor olmaktan çok mutluyuz. Elektrikli taksi filoları açısından dünyanın en iddialı projesini gerçekleştirmek niyetindeyiz.”

Norveç hükümetinin planına göre, 2025 yılı itibarı ile ülkede yeni satılacak tüm arabaların elektrikli olması gerekiyor. Bu hedefi daha geç de olsa 2040 tarihi ile İngiltere ve Fransa da paylaşmakta. Novreç’in 5,2 milyonluk göreceli olarak küçük nüfusu da, bu hedefin hızlıca gerçekleştirilmesine büyük bir faktör olacak. Fakat hükümet çok kararlı ve elektrikli arabalara ücretsiz parklar, ücretsiz otobanlar sağlayarak kararın arkasında duruyor. Norveç’de 2018’de 46 bin 143 adet yeni elektrikli araba satılmış, bu da onu Avrupa çapında lider hale getiriyor. Karşılaştırmak gerekirse, çok daha büyük pazarlar olmalarına rağmen 2018 yılında Almanya’da 36 bin 216 ve Fransa’da 31 bin 095 adet yeni elektrikli araba satışı gerçekleşmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.