btbilgi

Süperbilgisayarlar tüm gelişmiş ülkelerin teknolojik üstünlük yarışındaki en önemli silahlarından. Bu alanda Çin, ABD ve çeşitli Avrupa ülkeleri her sene devamlı kapışıyorlar. 2017 sonu itibarı ile Çin ‘Sunway TaihuLight’ ve ‘Tianhe-2’ ile dünya çapndaki ilk iki en güçlü süperbilgisayara sahipti. Onları İsviçre’deki ‘Piz Daint’ takip ediyordu. Dört numarada Japonya kökenli ‘Gyoukou’ ve beşte de ABD’nin ‘Titan’ı vardı. Geçen sene inşa edilen ‘Summit’ ile ABD tekrar birinciliğe oynadı. Ama bu kadarla kalmayacak, çünkü 2021’de tamamlanacak Aurora ile liderlik devam edecek.

Bir süperbilgisayar neden önemlidir? Çünkü gerçek hayatta yapamayacağınız devasa ölçekli deneyleri sanal bir simülasyonda gerçekleştirmenize fırsat verirler. Mesela büyük boyuttaki kaza simülasyonları, dev şehir altyapı simülasyonları, hava tahmin simülasyonları veya yeni ilaçlar üretmek için gerekli molekül kombinasyon seçeneklerinin taranması gibi testlerin hepsi süperbilgisayarların görev alanına girer. Artık nükleer santrallerin denemelerini gerçek dünyada yapmaya gerek yok, çünkü doğru ve yeterli veri girdiğiniz sürece bir süperbilgisayar sonuçta ne olacağını size gösterebilir.

İşte bunların hepsi ve daha fazlası yüzünden ülkeler süperbilgisayar yarışına büyük önem veriyorlar. Bilim ve teknolojinin ilerlemesi için daha fazla ve daha da güçlü makinelere ihtiyaç var. Bu makinelerin güçleri FLOPS (floating point operations per second) denilen birim ile ölçülüyor, yani saniyede gerçekleştirebildikleri kayan nokta operasyonu miktarı ile. Dünyanın en güçlü süperbilgisayarların maksimum işlem seviyesi yaklaşık 100-200 petaFLOPS bandında geziniyor. ABD’de yeni geliştirilen Aurora ise exaFLOPS seviyesinde olacak. Bu da 1 milyar milyar (1,000,000,000,000,000,000) kayan nokta operasyonu demek.

Aurora: 2021’de dünyanın en güçlü süperbilgisayarı hedefiAurora’nın gücünü anlayabilmek için bazı karşılaştırmalar yapmak gerek. Mesela ABD’deki Oak Ridge National Laboratory’de bulunan yeni ‘Summit’ süperbilgisayarın tepe performansı 200 petaFLOPS. Aurora bunun 5 katı kadar güçlü olacak. Modern bir dizüstü bilgisayarın 1 milyar operasyon yapabildiğini düşünürsek, bu makine 1 milyar dizüstü bilgisayar gücünde olacak. Microsoft’un son oyun konsolu Xbox One X’in ücü ise sadece 6 teraFLOPS.

Aurora küçük bir makine de olmayacak, yaklaşık 600 metrekarelik bir alan kaplayacak. Makine toplamda 200’den fazla bilgisayar dolabı barındıracak. Süperbilgisayar gücünü dolapların içindeki küçük tekil bilgisayarların senkron şekilde çalışarak, operasyonları aralarında paylaşması sonucunda elde edebiliyor. Bilgisayarların bulunduğu dolaplar doğal olarak çok ısınıyor ama Aurora sıvı soğutma kullanacak ve her dolap sırf soğutma için çeyrek mW güç tüketecek. Veriler dolapların aktarıcı switch parçaları arasında saniyede 200 gigabit kapasite ile geçiş yapacak.

Tüm bunlar insanlığın, Dünya’nın ve evrenin sırlarına biraz daha yaklaşabilmesi için. Sonuçları ise 2021’den itibaren görmeye başlayacağız.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.